avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate zenmi

Activitate zenmi

In regula!Multumesc frumos!
Buna ziua!Am mai postat aceasta problema,dar necunoscand cu exactitate faptele revin, cu rugamintea si in speranta ca cineva ma va putea sfatui sa procedez corect.
Fratele meu mergea cu caruta intre doua localitati.Aproape de intrarea in localitatea spre care se indrepta a oprit brusc in fata carutei o masina fara sa semnalizeze,iar soferul a coborat sa l apostrofeze de ce nu are semnalizare la caruta.Calul s a speriat putin iar carutasul a incercat sa depaseasca aceasta masina.Era aproape inscris pe banda sa de circulatie...fata carutei trecuse de axul drumului ar partea din spate era pe axul drumului cand a fost acrosat de partea din spate de catre un microbuz ce venea dun sens opus rasucindu l si lovindu l apoi si in lateral fata si aruncand u l din caruta.Acesta s a lovit la mana dreapta,piciorul stang si frunte-tampla stanga.Dupa accident soferul a sunat patronul microbizului care a venit la locul accidentului a modificat pozitia microbuzului si a mers in comuna sa aduca politia.Politia a facut un proces verbal prin care ii da un abertisment carutasului.In acest proces verbal scrie doar faptul ca fratele meu,respectiv carutasul a pus in pericol viata celorlalti participanti la trafic si se mentioneaza avariile produse celor doua masini pt ca in momentul impactului caruta a fost impinsa si a lovit si masina care oprise pe sensul sau de mers.Fratele meu a fost sfatuit ca in cazul in care merge la spital sa nu declare accedent pt ca i se va face dosar penal.Am mers la spital,am declarat accident,a fost informata de catre spital politia din judet.Nu stiu cum sa procedam mai departe deoarece patronul microbuzului doreste ca fratele meu sa plateaca reparatia microbuzului.In procesul verbal scrie ca putem contesta cele scrose in termen de 15zile.Este bine sa depunem contestatie?In cazul in care cel cu microbuzul v a intenta proces pentru ca nu este despagubit va fi o problema ca nu am contestat acel proces verbal?Trebuie sa mearga carutasul si la medicina legala?Care ar fi pasii de urmat?Mentionez ca el nu doreste sa intenteze proces,ci doar faptul ca nu considera ca el trebuie sa plateasca reparatia microbuzului.Celalalt sofer a afirmat ca isi va repara singur masina.Carutasul sustine ca nu a semnat intelegere amiabila,dar e ppsibil sa fi semnat fara sa si fi dat seama dat fiind socul si traumatismul suferit.Schimba acest lucru datele problemei?Va multumesc!
Gheorghe Florin a scris:

Cum își va repara microbuzul daunele? Poliția fiind din satul respectiv a vrut să protejeze carutasul...
S-a mers oare pe înțelegere amiabilă?

Soferul microbuzului are pretentia ca cel cu caruta sa suporte reparatiile.In procesul verbal nu se specifica si avariile produse carutei si au fost semnificative
Au fost martori doar din partea celui cu microbuzul.Si eu cred ca s a incercat musamalizarea cazului.Politistii au fost adusi la locul accidentului de catre soferul microbuzului
Microbuzul venea din sens opus.a fost chemata politia la locul accidentului.De catre cei care au venit la fata accidentyului a fost sfatuit sa nu declare ca a fost aruncat din caruta in urma impactului dupa ce a fost intrebat daca doreste sa mearga la spital ,iar conducatorul carutei a spus ca nu doreste sa mearga la spital Cum se procedeaza in aceasta situatie?Este vorba despre un echipaj de politie de la sectia comunei pe raza caruia s a produs accidentul
Buna ziua!Va rog sa mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care o persoana conducator de utilaj agricol(caruta) a fost implicat intr un accident cu un microbuz.Mentionez ca cel ce conducea caruta trasa de cal era angajat in depasirea unui vehicol stationat.fiind aproape de incadrarea pe banda sa cand a fost lovit de un microbuz ce circula regulamentar,dar cu viteza.conducatorul carutei a fost aruncat din aceasta lovindu se la mana,picior si frunte,dar nu grav.Caruta i a fost avariata,precum si partea din fata a microbuzului.cel ce conducea caruta a fost sfatuit de politie in cazul in care merge la spital sa nu declare ca a fost accident deoarece i se va face dosar penal.Mai tin sa mentionez ca nu avea semnalizare la caruta si accidentul s a produs dimineata in jurul orei 7.intrebarea mea este cum se procedeaza corect in cazul in care acesta doreste sa mearga la spital deoarece simptomele se inrautatesc. Va multumesc!
Buna ziua!Va multumesc pentru raspunsuri.Am depus dosar de dauna la asigurator,urmand sfatul dvs.Nu am mentiomat anterior ca polita de asigurare a fost inmanata de catre soferul vinovat,unui alt sofer implicat in accident,dar nevinovat,aflat in trafic,eu nefiind la momentul producerii accidentului la fata locului deoarece masina era in parcare.Ulterior am aflat de accident,iar la momentul respectiv nu se mai afla la locul accidentului decat soferul nevinovat
Problema este ca de la politie se tot ridica din umeri pentru ca soferul vinovat nu este de gasit.Ei spun ca nu pot face nimic altceva decat sa-i trimita citatii si sa astepte ca acesta sa se prezinte.Nu stiu ce pasi ar trebui sa urmez in continuare.De la asigurari mi s-a spus sa astept procesul verbal,de la politie sa repar masina fara sa astept vreo despagubire(ei sustinand ca au o multitudine de astfel de situatii in care cel vinovat nu se prezinta)Va multumesc inca odata pentru ajutor!O zi asa cum va doriti sa aveti!
Buna ziua!
In situatia in care s a produs un accident una dintre masini lovind o masina in parcare,iar soferul vinovat pleaca de la locul accidentului lasand polita de asigurare RCA,dar ulterior nu se prezinta la politie cum se procedeaza pentru ca daunele produse masinii parcate sa fie suportate de soferul vinovat sau de firma de asigurare in conditiile in care nu s-a eliberat inca un proces verbal(datorita neprezentarii vinovatului)
Mentione ca de la politie am fost sfatuit sa-mi repar masina lovita in parcare suportand cheltuielile din banii personali.Se mai pot recupera banii ulterior...ce solutii exista,daca exista.
Va multumesc!