avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana2466

Activitate iuliana2466

Pentru a obtine acordul vecinului am apelat la instanta de judecata! Completul de judecata s-a deplasat la locuinta in cauza............si datorita faptului ca vecinul meu este si a ramas o persoana influenta( are 2 perechi de.....) am pierdut procesul.
Acum dupa aproape doi ani totul a inceput sa sa naruiasca!!!!
Pot gasi un avocat care sa poata sa-mi sustina cauza si sa pot renova acea casa????
Am un copil si am fost nevoita sa stau cu chirie pentru ca nu se mai poate locui in acel imobil.
Buna ziua din nou. In intrebarea anterioara am spus ca sunt hartuita telefonic de un individ care acum il hartuieste si pe sotul meu ( noi locuim separat) , ii trimite mesaje ca este cu mine, sa ma lase in pace . Acest individ ia intepat cele 4 cauciucuri de la masina cu un cutit!
Am fost la Sectia de politie sa depun plangere pentru ceea ce se intampla si mi-au spus ca nu este de competenta lor.
Am ajuns in situatia in care merg pe strada, si cred fiecare persoana care trece pe linga mine poate sa-mi faca rau mie si copilului meu minor.

Va rog un sfat!!!! cui ma adresez sa pot sa traiesc fara teama pentru familia mea!
Buna dimineata! Acum 2 luni in urma am primit un sms de la o persoana care sustine ca ma cunoaste si ar dori sa ne intalnim. Am raspuns la sms fara a-i promite ca ne vom intalni! Am primit n... apeluri cu nr. privat si daca raspundeam individul nu vorbea la telefon. In sms-uri imi scria multe amanunte despre familia mea, apoi a inceput cu amenintari, stia unde locuiesc, imi scria in ca am plecat de acasa , ca stie pe unde ma duc si ce fac! Telefoanele erau la ore gen 3 sau 4 dimineata, eventual 23 sau 24 .
Ma simt amenintata si urmarita permanent de acest individ.
Am fost la politie sa fac plangere despre cele ce mi se intampla dar au spus ca nu este de competenta lor.
Am blocat apelurile si sms-urile dar continua...............
Un sfat va rog....... Cui ma adresez avand in vedere ca am un copil minor si nu vreau sa asiste la un eventual conflict intre mine si acest individ.
Buna dimineata! Acum 2 luni in urma am primit un sms de la o persoana care sustine ca ma cunoaste si ar dori sa ne intalnim. Am raspuns la sms fara a-i promite ca ne vom intalni! Am primit n... apeluri cu nr. privat si daca raspundeam individul nu vorbea la telefon. In sms-uri imi scria multe amanunte despre familia mea, apoi a inceput cu amenintari, stia unde locuiesc, imi scria in ca am plecat de acasa , ca stie pe unde ma duc si ce fac! Telefoanele erau la ore gen 3 sau 4 dimineata, eventual 23 sau 24 .
Ma simt amenintata si urmarita permanent de acest individ.
Am fost la politie sa fac plangere despre cele ce mi se intampla dar au spus ca nu este de competenta lor.
Am blocat apelurile si sms-urile dar continua...............
Un sfat va rog....... Cui ma adresez avand in vedere ca am un copil minor si nu vreau sa asiste la un eventual conflict intre mine si acest individ.
Multumesc pentru raspuns!
Buna dimineata! Intrebarea mea este fara raspuns??????
Nu ma poate ajuta nimeni?
Da este cerut acordul celor 2 vecini in certificatul de urbanism!
Am toate documentele cerute in Cerificatul de Urbanism pentru depunerea dosarului la Primarie pentru obtinerea Autorizatie de Constructie, mai putin acordul unuia dintre vecini, (mentionez ca peretele pe hotar este construit din anii 70 si vreau sa consolidez si sa modernizez o parte din imobil).
Depun dosarul la Primarie sau merg direct in instanta pentru a obtine acordul vecinului????

Va multumesc anticipat!!!!1




















MULTUMESC MULT PENTRU SFAT!!!!!
Va rog sa-mi spuneti cat poate dura un proces pentru primirea in instanta a acordului vecinului pentru renovarea unui imobil si un pret imformativ.
Mentionez ca am inceput renovarea fara a avea autorizatie de constructie(fortata de imprejurari- am vrut sa amenajez o baiei in fosta debara si sa daramat plafonul locuita fiind construita in anii 1970) si am ramas fara acoperis, se naruie si partea de casa care este construita din lut.