avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate edilitar1

Activitate edilitar1

Buna ziua am depasit 21 de angajati dar cativa dintre ei au contracte de munca determinate si in doua luni inceteaza raportul de munca. Ce trebuie facut
Buna ziua, doresc un sfat despre transferul de utilaje si muncitori de la o primarie, la societatea care are ca asociat unic Consiliul local de la aceiasi primarie.
Cum se poate face acest transfer si in baza caror argumente.
Nu se vrea inchirierea catre societate, ci darea in exploatare pt. interes local. si preluarea angajatilor din organigrama primariei in organigrama societatii
Care sunt criteriile care conduc la decizia ANAF de anulare a codului de TVA, mentionand ca societatea nu justifica intentia si capacitatea de a desfasura activitati economice in sfera de TVA dupa depasirea plafonului de 220000 lei
Majorare capital social al unui srl cu capital integral de stat, cu un teren intravilan aflat in proprietatea UAT-ului, care detine si partile sociale ale srl-ului de la infiintare(100 de parti a 10 lei). Terenul este evaluat la 40000 lei . Dupa HCL de majorare a capitalului cu terenul respectiv , care sunt pasii juridici si fiscali ce trebuie urmati
Un salariat al firmei are 2 dosare de executare de la biroul ex. judec. Cum se procedeaza corect?
Astept indrumari.
retinerile salariale in baza unei hatarari judecatoresti, se fac la salariul de baza, sau la salariul net?
Sunt directorul unei firme, srl, care are asociat unic un consiliu local. Sotia mea î-mi poate tine evidenta contabila cu c.i.m. de 4 ore
Buna ziua reprezint o societate (srl) cu capital integral de stat si
as vrea sa stiu daca pt. lucrari de constructii, drumuri,pavaje,pot lucra si cu zilieri?