avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate RLIV

Activitate RLIV

12 din 14 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încet,încet devenim o nație de hoți și de țepari.După cum văd majoritatea răspunsurilor sunt în împotriva victimei,a păgubitului.Nu este bine să continuăm așa să ne bucurăm de greșeala altuia și să profităm de ea.Poate cel care a greșit este plătit cu minimul pe economie.Să plătească el ? Poate e salariul lui pe 5-6 luni.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce lege nu permite filmare pe domeniu public?Cine mă poate sancționa dacă filmez?Și dacă filmez și sunt atacat nu pot folosii la proces respectiva filmare?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adică cum?Pe domeniu public nu am voie să filmez cu o cameră pusă pe cap ?Cine mă poate opri dacă vreau să filmez?Dacă sunt atacat și am filmarea cum ziceți că nu o pot folosi într-un proces?Dacă ar fii așa cum ziceți că nu ai voie ,de ce sunt camere auto?cu filmarea respectivă nu poți în civil să demonstrezi vinovății?Sau în interiorul și exteriorul proprietății mele nu am voie să filmez?
Sunt administrator si asociat unic la un SRL plătitor de TVA cu activitate de comerț cu amănuntul.Am cumparat in 2004 o casă de la o persoană fizică neplătitor de TVA cu 25.000 lei,intr-o stare foarte proastă nelocuibilă ,nefolosibilă , construită prin 1950.Voiam să o demolez și să construiesc un magazin , nu am făcut nici o imbunătățire sau investiție din cauza degradării construcției (trebuie demolată),singura valoare este terenul de sub ea , curtea interioară și grădina(teren agricol) și ași dori să o vând de pe firmă pe mine ca persoană fizică.Am creditat societatea cu bani personali și ași dori recuperarea baniilor.Trebuie să plătesc TVA,la această vânzare?Ce să fac să fie o rezolvare legală și cu cheltuieli minime?
Răspuns la discuția Poartă de acces blocată.
Și daunele civile pe care le-am avut ,cum le recuperez?Voiam să apelez prima dată la un mediator apoi la judecătorie dar nu am numele si adresa făptașului.
Am o firmă de prestări servicii,am cam treizeci de clienți pe an cu care inchei contracte și le trec numele ,prenumele și adresa de domiciliu,când incasez fac bon de casă de marcat.Trebuie să mă inregistrez la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal cu număr de operator de date personale?Majoritatea clienților mei sunt vecini sau cunoscuți.
Aveam o urgență in altă localitate. Poarta de acces in curte imi era blocată de un autoturism,am sunat la 112 și a fost trimis un echipaj format din doi jandarmi ,locuiesc intr-o localitate fără posibilități de a se ridica masiniile. Dimineața m-am prezentat la Pol.pentru a afla numele si adresa celui care m-a prejudiciat moral si material prin intarzierea mea voiam să incerc o soluționare amiabilă a conflictului și să primesc in calitate de parte vătămată datele de identificare ale celui care m-a prejudiciat dar am primit o negație cum că nu am dreptul să primesc datele respective.Este oare legal?:(:(:(