avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate anton981

Activitate anton981

Buna seara . Medicul meu de familie mi-a dat o trimitere pentru analize , dar , mi-a dat cu totul alte analize decat cele pe care le fac in mod curent ,de ani de zile , eu fiind bolnav cronic . Acum nu mai doreste sa imi dea alta trimitere pe motiv ca am mai primit una acum cateva zile . Ma vad nevoit sa platesc analizele , numai ca sunt foarte scumpe . Medicul este mai interesat de medicina muncii de unde scoate bani frumosi , nu de pacienti . Acum , ce pot face ?
Răspuns la discuția Pensii GR I
Multumesc pentru raspuns .
Discuție Pensii GR I
Buna ziua . Va rog sa ma lamuriti si pe mine . Am muncit 22 de ani, 11 luni si 18 zile la Gr.I , iar la GR II 7 luni si 28 de zile , ca mecanic de locomotiva . Am iesit la pensie in anul 2004 ,in baza legii 19/2000 .cu stagiul de cotizare complet (39 de ani ,5 luni si 26 de zile ) ! Toti cei care au iesit la pensie inaintea mea si dupa mine , au iesit cu pensii mai mari . Intrucat nu mi-au fost luate in calcul sporurile ,am mai prezentat adeverinte cu ele si mi s-a mai marit cu ceva pensia , dar doar pe baza acestor sporuri . Alte mariri , in afara celor de care a beneficiat toata lumea nu am avut . De legea 192/2015 nici vorba sa beneficiez . Acum , intrucat este foarte ambigua legea asta cu maririle de la 01.octombrie , v-as ruga sa ma lamuriti : Eu voi beneficia de aceste mariri ? Casa nationala de pensii refuza sa imi raspunda .
Va multumesc .
Discuție recurs
Buna ziua. Am cerut fostului angajator ,prin instanta o diferenta de spor de periculozitate ,stipulat in CCM. Am pierdut procesul desi , am castigat acelasi lucru in alte 3 procese identice , la Curtea de Apel Iasi si la Curtea de apel Timisoara . As dori sa stiu daca , mai pot contesta undeva decizia Curtii de Apel Timisoara , pentru ca mi se pare ciudat sa se contrazica ei pe ei . Nici nu cred ca au citit speta .
Va multumesc .
Discuție organigrama
Buna ziua . As dori sa stiu daca organigrama unei companii de stat , la care am fost angajata este secreta sau o pot solicita in baza legii 544/2001 . Sunt intr-un litigiu cu ei si refuza sa-mi puna la dispozitie documente pe care le solicit .
Va multumesc .
Buna ziua . Avocatul meu s-a prezentat la 2 termene din 10 , desi l-am platit . Nici nu a trimis pe altcineva in locul sau . Acum imi spune ca si-a suspendat activitatea . Mai am termene si sunt inca la fond . Nu stiu ce sa fac in situatia aceasta . Nu inteleg de ce nu mi-a spus de la inceput ca nu se mai ocupa de avocatura .
Va multumesc .
Răspuns la discuția proces
Va multumesc tare mult . Nu era necesara nici o proba cu martori , am castigat alte doua procese exact pe aceeasi speta fara martori , exista pontaje .
Răspuns la discuția proces
Va multumesc mult !
Discuție proces
Buna ziua . O mare rugaminte . Am un proces cu angajatorul pentru niste plati pe care nu mi le-a facut si avocatul meu a solicitat fara sa ma consulte proba cu martori . Unul a fost , dar nu as dori sa mai vina si celelalt pentru ca le fac rau . Conducerea companiei se va razbuna pe colegele mele . Pot renunta la al doilea martor ? Are dreptul avocatul sa propuna ceva fara sa ma intrebe , eu fiind reclamantul ? Mai ales ca , pe aceeasi speta am castigat inca doua procese , fara nici un fel de martor .Va multumesc mult .
Răspuns la discuția administrator bloc
Da, pentru ca ne-a spus clar pentru ce doreste , iar acele reparatii au fost facute si platite de noi .