avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate margarita_olteanu

Activitate margarita_olteanu

Am o intreprindere familiala cu activitate de comert. Sunt obligata sa intalez pos daca am depasit limita de10000euro . Aceasta lege se aplica doar persoanelor juridice sau si intreprinderilor familiale, ii si pfa? Am inteles ca daca ai acest aparat si nu ai tranzactii pe el platesti penalizari si cum magazinul este la tara nu cred ca o sa fie ok ptr noi.
Buna ziua,am o intreprindere familiala cu domeniul comert cu amanuntul ,undeva la tara in ju.Teleroman. Am depasit plafonul de 10000euro de la care se zice ca trebuie sa ne punem aparate pos.Noi nu suntem persoana juridica.Intrebarea mea este: suntem sau nu obigati sa avem acest aparat in magazin.Stiu ca a avea pos implica anumite costuri din paote nosatra in cazul ca nu avem tranzactii,iar la tara stiti cum este. Va multumesc.
Buna seara,
referitor la acest articol din legea 359/2004, nu inteleg la ce se refera.
Adica daca intr-o locatie a functionat un magazin,care s-a inchis,in acea locatie nu este voie sa se mai deschida un magazin cu acelasi profil timp de trei ani?
Sau la ce se refera explicit acest articol.
Multumesc.
Discuție Infiintare i.i.
Actele pentru infiintarea unei i.i. se intocmesc numai in localitatea (judetul) de domiciliu?
Cum se procedeaza in cazul in care se vrea ca sediul social sa fie in alt judet decat cel de domiciliu.
multumesc.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul primit. Nu ma asteptam sa-l primesc atit de repede.Inca o data multumesc.
Daca o persoana face parte dintr-o intreprindere familiala poate deschide pe numele sau si o intreprindere individuala?
Daca nu se poate care sunt conditiile in care se poate face acest lucru.

Va multumesc.