avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate paulp

Activitate paulp

PFA impozitat la norma de venit.
Vand bunuri digitale prin intermediul unor magazine online (marketplace) care nu sunt din Romania. Primesc lunar o singura plata de la aceste magazine in contul meu Paypal de unde transfer in contul bancar al PFA apoi fac o factura pe suma in dolari primita in contul Paypal.
Sunt obligat sa inregistrez facturi in e-factura?
Răspuns la discuția Succesiune succesivă
In situatia aceasta se plateste impozitul de 1% de 3 ori?

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Da, se vor dezbate succesiv toate succesiunile.

In lipsa unor precizari legate de aceasta exceptie nu imi dau seama daca se aplica in cazul meu din doua motive:
1. productia este pentru consum propriu
2. terenul se afla intr-o alta localitate (la aprox. 20km pe care i-as parcurge cu masina personala).
Pot sa fac aceasta deplasare cu declaratia pe propria raspundere? Pot sa fiu insotit de alte persoane (membri ai familiei)?
Multumesc pentru raspuns!
Stiam de termenul de 30 de zile de la data inregistrarii dar am luat legatura cu ei si mi-au spus ca momentan nu primesc cereri, ar trebui sa mai incerc peste 2 luni.
Sa inteleg ca mutarea arhivei nu e un motiv sa nu inregistreze cererile?

Cornel Vasile a scris:

Nu exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor.

In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?


Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.

(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.


Buna ziua,
Lichidatorul unei firme a decis sa schimbe firma care detine arhiva si in acest timp nimeni nu elibereaza adeverinte pentru grupa de munca.
Exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor? In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?

POPA GHEORGHE a scris:


(2) Angajatorii sau orice alti detinatori legali de arhive sunt obligati sa elibereze aceste adeverinte, in termen de 30 de zile de la data solicitarii, fara a percepe taxe sau comisioane.
Cele 30 de zile curg de la data inregistrarii solicitarii dvs., scrise, cu nr. de inregistrare/ data.


Buna ziua, tatal meu are o problema asemanatoare. A solicitat in anul 2018 eliberarea unei adeverinte pentru grupa 1 pe care inca o asteapta. A completat un model de cerere pe care apare numele firmei care detine arhiva si precizarea ca termetul de solutionare a cererii este de minim 30 de zile. Exista situatii in care firma nu este obligata sa respecte termenul de 30 de zile de la data inregistrarii solicitarii?
Multumesc pentru raspuns.
Din cate stiu l-au primit multe persoane care nu erau asigurate. Dar asta nu este foarte important.

Referitor la cealalta intrebare, va trebui sa platesc pe ultimele 6 luni sau pe toata perioada in care nu am fost asigurat? O sa prezint din nou situatia: am platit contributia minima pentru ca nu am avut niciun venit dupa care am incetat sa mai platesc si sa mai fiu asigurat.
In ultimuii ani nu am realizat niciun venit si dupa ce am platit minimul pentru asigurarea de sanatate pentru o scurta perioada am incetat sa beneficiez de asigurare. In 2014 an realizat un venit pentru care am depus o declaratie anul acesta si inca astept decizia de plata.

Am fost la casa de asigurari si mi s-a spus ca s-ar putea sa fiu nevoit sa platesc pentru toata perioada in care nu am fost asigurat, nu doar 6 luni pentru ca este a doua oara cand asigurarea mea este intrerupta. Poate cineva sa-mi spuna daca este asa?

A doua problema este, evident, cu cardul de sanatate. Nu a ajuns la mine si am mers de doua ori sa il ridic dar prima data mi s-a spus ca nu a ajuns pentru ca asiguratii au prioritate, a doua oara (dupa cateva luni) mi s-a spus ca nu o sa-l primesc decat daca sunt asigurat. Pot sa refuze sa mi-l elibereze din acest motiv?
Buna ziua,
Incepand de anul trecut am realizat venituri online. Am depus in acest an o declaratie pentru venitul din 2014 si din cate am inteles trebuie sa platesc si CAS 5,5% chiar daca nu am fost asigurat in aceasta perioada.

Intrebarea mea este ce as putea face ca de acum inainte sa beneficiez de asigurare? Precizez ca nu am alte venituri iar infiintarea de PFA nu este o optiune pentru moment din cauza cerintei de studii de specialitate.

De asemenea, mai trebuie sa platesc altceva in afara de impozit pe venit si CAS?

Buna, formularul 1042-S il primesti prin posta sau poti sa-l descarci de pe site in unele cazuri. Problema este ca ei au retinut impozit 10% doar pentru vanzarile spre clienti din SUA. Astfel, suma din acel formular va fi mult mai mica decat totalul obtinut de tine. Pe aceasta suma se plateste, intr-adevar 6%. Pe restul se plateste 16%.

Din cate imi dau seama, certificatul pe care ti l-au cerut este acest 1042-S

Poate cineva sa-mi spuna care este modalitatea prin care se poate declara un astfel de venit ca persoana fizica?