avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_cc2

Activitate alexandru_cc2

in urma unui accident pe trecerea de pieton daca tu ca inculpat ai despagubit victima cu o suma X de bani,imi pot recupera bani de la firma de RCA?daca da ce documente trebuiesc?
cum sa pun intrebarea mai simplu de atat sa inteleaga toti si sa mi se dea un raspuns concret daca se poate.daca esti vinovat platasti despagubiri tu din buzunarul tau propriu sau plateste polita RCA?
si rolul RCA-ului care este?nu cumva sa despagubeasca in locul asiguratului?
Daca in cazul unui accident rutier cu victima pe trecerea de pietoni ,ca si inculpat ai fost achitat penal prin NUP cu dispozitie de retinerea permisului pe o perioada de 90 de zile si amenda, apoi daca esti dat in judecata pe cale civila exista riscul sa mai fi pedepsit inca odata cu amenda sau despagubiri?sau totul pica in spatele RCA-ului?
daca victima nu depune plangere in dosarul penal deschis la politie in termenul de 3 luni de zile,ce se intampla?se dispune clasarea?sau daca depune plangere dupa termenul de 3 luni de zile aceasta mai este valabila?
In urma unui accident pe trecerea de pietoni am accidentat o doamna care a primit ulterior pe certificatul medico legal 14 zile de ingrijiri medicale.de atunci doamna tot isi prelungeste concediul medical ajungand undeva la 110 zile de concediu medical.Inrebarile mele sunt: isi poate prelungi certificatul medico legal pe baza zilelor de concediu medical? daca victima nu depune plangere in dosarul penal deschis la politie in termenul de 3 luni de zile,ce se intampla?se dispune clasarea?sau daca depune plangere dupa termenul de 3 luni de zile aceasta mai este valabila?
In cazul in care se adreseaza instantei civile,eu mai pot fi afectat in vre-un fel ?pot primi amenda sau dispunerea retineri permisului de conducere?
Multumesc pentru raspusurile anterioare.........Si in cazul in care in termenul de 3 luni de zile nu depune plangere impotriva mea, se considera ca nu are pretentii la mine si nu se constituie parte civila in dosar sa inteleg?(chiar daca ea ulterior a depus un dosar de dauna la RCA)?
cat timp are la dispozitie victima unui accident de circulatie pe trecerea de pietoni sa depuna plangere penala impotriva autorului?
niste valori intre intre ce sume se poate?