avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate dicix

Activitate dicix

Buna ziua,
Am un PFA, tocmai am devenit platitor de TVA si as vrea sa stiu daca pot cumpara diverse produse (laptop, masina, etc.) fara sa platesc TVA ul?
Buna ziua,

Am un PFA cu norma de venit, iar pana acum am facturat doar un USA. Din cate am inteles asta intra la categoria exporturi si sunt scutit de TVA. Intrebarea este, cum tocmai am atins pragul de 220 000 RON, trebuie sa ma inscriu ca si platitor de TVA?

Multumesc.
Buna ziua,

Am incercat sa aflu raspunsul la aceasta intrebare, dar tot ce am gasit pe net este se pare de prin 2013 asa ca nu pot fi sigur daca mai este de actualitate.

Se poate conduce un moped (sub 50cmc categorie AM) fara permis de conducere?

Multumesc.
Buna ziua,

Locuiesc in Bucuresti si am vazut ca recent asociatia de proprietari a decis plata unei taxe doar pentru cei care au caini (nu pisici, nu hamsteri) in apartament. Am mai vazut si alte postari, aparent aceasta taxa nu este ilegala, insa in cazul nostru a fost introdusa la numarul de persoane. Astfel din 2 persoane cate erau inaintea taxei, acum platesc pentru 2,2 persoane (practic cainele reprezinta 0.2). In total vreo 20 de Lei.

Intrebarile mele sunt:

1. Cat de legal este acest lucru?
2. Este legal ca se sa introduca taxa doar pentru caini? De ce nu si pentru pisici, hamsteri si pesti?
3. Ce se intampla daca nu platesc?

Multumesc.