avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate lidiuta08

Activitate lidiuta08

speta: sunt in somaj , am in luna octombrie concediu medical din data de 9 pana in 31
am fost la comisie de expertiza , mi s adat aviz cu gradul III,
AM DEPUS DOSARUL IN DATA DE 19.10.2015 LA OFICIUL DE PENSII
CARE E PROCEDURA DE URMAT? CAND SE INCHIDE SOMAJUL?
CF GRADULUI DE INVALIDITATE AM DREPTUL LA MUNCA 4 ORE PE ZI, DAR EXISTA SI LIMITA DE SALARIU PT ACESTE 4 ORE?
MULTUMESC PT AJUTOR
o persoana salariat in perioada la care se face referire in legea 225/2015 cu privire la scutirea de la plata a contributiei de sanatate(2012-2015) , in afara functiei de baza unde i s a retinut si virat contributie de sanatate, a mai realizat si venituri din alte activitati (lunar) sub nivelul unui salariu minim pe economie
am primit decizie de impunere pt contributia aferenta acestor venituri pt anul 2012 , decizie datata in 20.07.2015 anterior intrarii in vigoare a lg 225/2015
cum sa inteleg articolul din lege ,,, persoanele cu handicap, pentru veniturile acordate în baza Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sau, după caz, pentru venitul bază de calcul reprezentat de salariu de bază minim brut pe ţară stabilit în baza art. 29632 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă nu au realizat alte categorii de venituri pentru care s-a datorat contribuţia,,,
beneficiaza de scutire a contributiei de sanatate la niv. unui salariu minim sau nu?
multumesc
Discuție divort
sotul vrea sa inainteze actiune de divort
casatoria are aprox 1 an, nu exista bunuri comune, copii , etc
-ce costuri implica?
-in cat timp se desface casatoria?
-daca sotia nu se prezinta si nu e de acord cu desfacerea casatoriei ce se intampla?