avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicare legea 448/2006
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicare legea 448/2006

o persoana salariat in perioada la care se face referire in legea 225/2015 cu privire la scutirea de la plata a contributiei de sanatate(2012-2015) , in afara functiei de baza unde i s a retinut si virat contributie de sanatate, a mai realizat si venituri din alte activitati (lunar) sub nivelul unui salariu minim pe economie
am primit decizie de impunere pt contributia aferenta acestor venituri pt anul 2012 , decizie datata in 20.07.2015 anterior intrarii in vigoare a lg 225/2015
cum sa inteleg articolul din lege ,,, persoanele cu handicap, pentru veniturile acordate în baza Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sau, după caz, pentru venitul bază de calcul reprezentat de salariu de bază minim brut pe ţară stabilit în baza art. 29632 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă nu au realizat alte categorii de venituri pentru care s-a datorat contribuţia,,,
beneficiaza de scutire a contributiei de sanatate la niv. unui salariu minim sau nu?
multumesc

Alte discuții în legătură

Contributie sanatate Ionelalaura Ionelalaura Buna ziua! As dori sa stiu daca pot fi scutita de contributia pentru sanatate, conform legii 225/2015, tinand cont de faptul ca sunt persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 225/2015-beneficii persoane cu handicap Flaviu81 Flaviu81 Sunt o persoana cu handicap si inca, mai am un loc de munca. Legea nr. 225/2015 aduce ceva beneficii persoanelor aflate in situatia mea? (sunt scutit si de ... (vezi toată discuția)
Decizie pentru stabilirea cass 630 dorinsilviuonea dorinsilviuonea daca am indemnizatie de handicap de 234 lei fara alta sursa de venit,de ce mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc 468 lei pe 2012? (vezi toată discuția)