avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate mihai1994

Activitate mihai1994

Am depus o contestatie pentru 2 amenzi RATB si am primit acasa o instiintare din care reiese ca trebuie sa ma prezint pe 15 iunie 2017 la judecatorie pentru proces intre mine si RATB;Intrebarea mea este :Daca m am razgandit ma pot retrage sau sunt obligata sa ma prezint pe 15 iunie?Adica pot renunta la contestatie in stadiul acesta?Daca DA,exista consecinte?
Răspuns la discuția Impozit vanzare imobil mostenit
in 2002
Buna seara am nevoie si eu de o lamurire,in anul 2014 am vandut un apartament cu 2 camere mostenit de mine si fratele meu.Jumatate a fost al meu si jumatate al lui.L am vandut platind impozit la stat de 2 % dar am aflat recent ca conform ART. 771 d) în cazul finalizării succesiunii prin întocmirea încheierii finale după expirarea termenului de 2 ani, moștenitorii datorează impozitul de 1% prevăzut în art. 771 alin. (3) din Codul fiscal;....deci sa inteleg ca noi trebuia sa platim impozit doar 1 %? eu si fratele meu detineam apartamentul impreuna ..impozitul de 1 % se plateste pe persoana sau pe imobil? Multumesc!
Discuție Poprire
Buna seara,sper ca cineva sa ma poate ajuta cu un sfat.Problema mea este urmatoarea: am aflat pe am propire pe pensia de urmas in valoare totala de 510 lei.Propirea fiind pentru 2 amenzi RATB din 2009.In primul rand amenzile nu se prescriu dupa 3 ani de zile daca nu am fost instiintata sau somata pana in 2017?In al doilea rand eu am pensia de urmas din 2002 iar in BAZA L 118/1990, L 189/2000 reiese ca toate persoanele cu decizii de pensionare au gratuitate{indiferent de pensii}.Din pensia de urmas de 510 mi s a oprit 200 lei.Am fost azi la banca si mi s au restituit banii,managerul spunandu mi ca mi se dau banii inapoi deoarece ar trebui sa iau in mana.net suma de cel putin 533 lei pentru a mi se putea pune propire...intrebarea mea este care e acea lege care confirma acest lucru?Deoarece desi mi au restituit banii cei de la banca problema nu este rezolvata.Managerul bancii mi a spus ca trebuie sa merg la ANAF de unde banca a primit decizia de propire sa rezolv.Intrebarea mea este cum rezolv acest lucru?Fac contestatie ?precizez ca eu am aflat abia pe 14.04.2017 de propire,cand am fost sa scot banii.Nu m a anuntat nimeni,nici cei de la banca nici cei de la ANAF.Iar din decizia pe care mi a arata o managerul bancii reiese ca propirea a fost initiata pe 17.03 2017.....Ce pot face in aceasta situatie?Va rog sa ma ajutati ca sunt disperat!! Multumesc #-o
Răspuns la discuția Propire pensie de urmas
pensie de urmas+somaj
Buna ziua sper sa ma ajute cineva cu un raspuns:sorry: am urmatoarea problema:am luat somaj 6 luni de zile,dupa absolvirea liceului,daca stiam in ce ma bag nu mai imi trebuia nici un somajX-(X-(X-( dupa un an si jumatate mi a venit o instiintare prin care trebuie sa inapoiez suma de 949 de lei pentru ca i am incasat necuvenit deoarece eram inscris la facultate.Ideea e ca eu cand am depus dosarul de somaj cei de la agentia ANOFM nu mi au spus decat ca daca ma angajez sa ii anunt.Ba cand am fost la viza m a cateva intrebat acel domn de acolo cu ce ma ocup si i am spus ca sunt student si a zis ;;Bine;;La cursuri nu m au mai chemat,m am inscris degeaba.Acum am primit o notificare prin care mi se comunica faptul de imi vor face propire pe pensia de urmas luna aceasta,singurul venit al meu,eu fiind student.Am vorbit acum vreo 2 luni cu avocatul meu si mi a spus sa stau linistit ca nu pot face propire pe pensia de urmas deoarece este un drept special.Din pacate avocatul meu e plecat in concediu si se intoarce abia in Septembrie.Intrebarea este:este legal sau ilegal,se poate face propire pe pensia de urmas?#-o#-o#-o#-o