avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Mirica

Activitate Anca Mirica

Am cotizat 13 ani si 9 luni, adica angajatorii mei au cotizat, nu depindea de mine sa cotizez/ nu!
In feb.2020 fac 63 ani, vreau sa stiu daca pot opta pentru o pensie si nu ceea sociala, ca am lucrat, mai mult de 25 ani pe colaborari, angajati erau , prioritar, pensionarii, pentru care firma nu platea taxe.
Ce fac , nu sunt un om care n- a muncit, ci dimpitriva, nu sunt ca cei ce iau pensie sociala pe nemunca.
Daca facultatea am facuto, 2 ani la zi si 4 la seral, ca sa- mi intretin parintii bolnavi, decedati acum, pot primi cei 2 ani de facultate ,ca vechime?
Am niste bani, o suma f. mica primita de la o ruda din strainatate, de 250 lei. Am cerut ajutor social, care este 141.5 lei,pentru ca nu pot trai, bolnava fiind, cu 250 lei.
Cei de la ajutoare sociale mi-au spus ca nu pot primi nici ajutor de la rude, nici de la prieteni, numite si pomana. De cand ajutorul rudelor, este venit?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum cativa ani contabilul care calcula si intretinerea a inceput sa ma puna la 3-500 lei restanta pe lista celor ce vor fi sati in judecata, cand altii cu de de 5 ori restanta mea, nu erau pe lista. si a tinut-o asa eu, imprumutandu-ma dar tot pe lista. In anul urmator am facut rost de bani, am platit tot: restante, datorii dar am spus ca nu le mai platesc salariile ca sis-au batut joc de mine. Nu am mai platit, au vrut sa ma faca si administrator, dar aveam de lucru. Au angajat o administratora PFA, ce a inceput prin a-mi pune restante la sumele dinainte de angajatea ei
Stiu ca nu se face pensionare, in tara asta pe ''caz de diabet'' multam de raspuns,
dar am probleme grave de sanatate cu inima, cu diabet oscilant, si altele.
Pensiile de handicap sunt infime, sub 50 lei.
Asa ca.. stau si astept.. sa-mi pot plati / sa mi se plateasca aigurarea medicalas , sa gasesc niste doctori responsabili, care sa nu-mi spuna ca sunt OK, cand am tahicardita si cardiopatie ischiemica, sechele grave la gractura cu deplasare de col femural si sunt suspecta de cancer la intestine, etc. Am fost inscrisa in Programul national de Diabet.. si, ha, ha am dat de-o doctora ce mi-a spus ca si daca mananc orez o cana .. orez brut, care fiert, face o cratita/ zi,e OK, cand ar trebui sa stie ca cei care mananca orez, asiaticii, au cele mai multe cazuri de diabet.
Alta n-a inteles de ce ametesc, pai.. la Spit.Paulescu-Cantacuzino, erau cam 20 paciente, in ''sectia mea'' si toate ..ameteau..de la diabet.
Doctorii nu stiu, de ce, trebuie sa tot caut eu prin tratate medicale ce am.
A, da stiu, si cum este cu asigurarea, 69r/luna..si 6 luni inainte, sau ma declar.. etc.
Multumesc.
Ma rog, Domnului.
Locuiesc la o scara laterala a unui bloc din Cart. Berceni.
Blocul a fost construit prin 1976 si fiind pe sol nisiops, instabil, i s-au mai adaugat piloni de sustinere, la scara mea si s-au facut doar 8 etaje nu 10, ca-n restul blocului.
Cu aceste ''benefice'' modificari, blocul, ''scara mea'' a rezistat cu bine la cutremurele din 1977-1990. De cativa ani, insa, locatarii isi scot peretii dintre bucatarie si logie, care SUNT PERETI DE SUSTINERE, ca sa-si mareasca bucataria, sa mai faca o camera, etc..
Nimanui nu-i pasa: Presedintei, Comitetului, Administratorei Asociatiei de Proprietari.. toti locuiesc la alte scari.
Se anunta cutremure mari, deja a fost unul pe 24.09,2016, de aprox. 6,1R cel mai mare, din 1990, dar daca va fi unul de gradul 6,8..7,5R???
Scara asta se darama, caci nu are sustinere pe 8 etaje, prin peretii inlaturati.
Nici nu mai merita sa bagi bani in apartamentul tau, stiind ca esti intr-o zona a blocului cu risc seisimic foarte mare.
Ce sa fac?
In ''comunismul hulit'' nici nu se permitea inchiderea balcoanelor, a logiei, caci, doar scheletul metalic si geamurile adaugau o greutate, ''un efort'' suplimenrar, ce ducea la scaderea rezistentei planseelor, etc. si a blocului, la aceasta scara.
Sunt inginer de utilaje de constructii si stiu despre ce este vorba, nu mai spun ca locatarul de sub mine si-a ''sculptat'' si peretii de sustinere din apartament, de la intrare si nu-mi permite sa intru sa vad ce este acolo.
Am trait, in acest bloc toate cutremurele 1977-1990 si ..mai vreau/ vrem sa avem o casa , acest apartament, in care sa locuim.
Ce este de facut!!!
Multumesc,
Ing. Anca Mirica
:O
Am fost cateva zile internata la spitalul Cantacuzino. Mi s-a spus sa merg sa incerc sa ma pensionez dar unde sa merg, nu mi s-a spus, mai ales ca rezidentele ce erau duminica nu stiau nimic, decat cum sa folosesc ''seringa speciala'' pentru insulina. Pana nu de mult, am lucrat ca freelancer cu engleza, fara asigurare medicala. Dar nu mi-o platesc nici calugaritele catolice ale Maicii Tereza, unde am facut diabet din jigniri zilnice, cand faceam lectii cu copiii rromi din Ferentari. Ele aveau un program..de ''umilire'' prin jigniri (!!!!) si ..eu eram inclusa ca ce? Nu sunt catolica, nu sunt calugarita. Am facut glicemia de la 100 la 345 si nu mi-am mai revenit. La catolici sefii se schimba la 3 ani. A venit sefa o obraznica si rea calugarita din Italia, care doar m-a jignit si mi-a spus sa-mi vand casa .. ca sa platesc asigurarea medicala. Ap. cf. I ..cu 3 camere! Si.. altele.. ca daca vii de foarte jos, trebuie sa nu fi ''caritabila'' ci sa dai cu pietre in cei bolnavi. Nu mai zic , ca primesc bani de la guvernul roman, din taxe si impozite, etc. de la ortodocsi , care-s majoritari, 90% si-i folosesc pentru ele, si pentru rromii care nu muncesc, nu invata nici sa scrie si citeasca.. etc.
Deci vreau sa stiu unde sa ma duc si ce sa fac ca sa obtin asigurare medicala si pensie de handicap ''pe diabet''. CASMB este tocmai prin cartierul Floreasca, si am si o fractura de col femural, recenta, cu deplasare ce nu a putut fi operata si merg in carje.
Deci: cum obtin asigurare medicala ''pe diabet'', de unde , si cum ma pot pensiona de handicap-diabet.
Multumesc.
Răspuns la discuția Administratoare bloc incompetenta
Inteleg foarte bine, stimata ynocentia. Nu consumul de apa este problema ci penalizarile umflate. Multam.
Răspuns la discuția Administratoare bloc incompetenta
Nu am stiut cum sa ma inscriu pe site. Asa am ajuns, probabil la incadrarea ca ''avocat''.

Daca eram avocat.. nu cred ca mai eram pe site. Restul:Cum am mentionat. Nu am pe nimeni. Am ramas ''oloaga'' nu handicapata dpa accident. Nu ma pot deplasa sa strang actlele strict necesare pentru a cere ajutor de urgenta de la primarie, pentru a -mi plati asigurare medicala. Cine trebuie sa mi-o plateasca, refuza de 2 ani si imi spune sa vand casa, sa vand tot ce am.. desi cam tot ce pot vinde este pus pe siteuri de profil, iar casa are o situatie complicata, oricum nu am gasit, decat ''la schimb'', 1 garsoniera, sau sa fac acte altora etc. In realitate daca ''vand casa'' nu ma aleg cu nimic, am incercat, am avut firma imobiliara.
Ce am scris. Adm. a fost angajata in luna iulie 2013. Cum a venit, mi-a pus penalizare la luna iunie 2013, 169%, desi penalizarea maxima este de 100%, adica 100%=1, 169%=1,69.
Nu pot citi contoarele de apa din bucatarie deoarece sunt in masca de chiuveta situate ''sus'' pe lateralele bazinlui chiuvetei. Daca inainte de accidentul mentionat, nu le pteam citi, acum c fractura de col femural neoperata, nefixata, care se va ''inchide''... candva, inseamna sa imi rup osul respectiv. Nu pot fi operata deoarece la operatie pot/ mor de HTA, inima, si alte complicatii.

Cum pot face rost de un avocat din oficiu, va rog frumos!!!!!!!!!!!!!!!:">

Nu ma pot deplasa, decat pe distante foarte mici , in carje.
Am scris ''oloaga''.. ca handicapul trebuie ''localizat''...
Eu abia pot merge pana in fata bloclui, si nu in fiecare zi, ca sa-mi cumpar de mancare.
Persoanele ce ar trebui sa ma ajute, niste calugarite catolice ''Misionarele Caritatii'', la care am facut lectii cu copiii 4 ani, cam pe gratis, sau pe sume imfime, care primesc bani publici de la toti contribabilii romani, ca sa ajute saracii..depind, de sefa lor. Una , indianca.. m-a trimis sa ma pensionez.. la psihiatrie.. unde nu am avut ce cauta, fara acte de profil. Ceea de acum, din Italia.. este buna.. doar de gura.. si m-a lasat sa mor de foame. etc. ''Ca nu sunt foarte saraca''.. sa-mi vand casa, etc. vezi mai sus.
Nu mai pot scrie.

Răspuns la discuția Administratoare bloc incompetenta
Mai vreau sa mentionez ca am un laptop vechi si litera ''u'' nu apare mereu.
Cum fac ca sa primesc comentariile pe email ''ancamirica1@gmail.com''.
Nu mai stiu ce sa scriu, ca, deja, imi este rau cu inima.
Din 2013 a fost angajata la bloc o administratora cu atestat de administrator bloc. Aveam restanta ca urmare a unor neantelegeri. De cum a venit, d-na adm. a inceput prin a-mi penaliza, cu 169 % luna precedenta, cand nu era angajata blocului. Si de atunci am aflat , subit, ca nu am 900r restanta ci peste1500r. Am platit cat am putut, 900. Apoi nu am mai putut plati fiind grav bolnava. Asa ca d-na adm. mi-a mai pus penalizari, la sumele penalizate deja de fostul contabil, acum casier, dinainte de angajarea ei. Toate penalizarile sunt peste 100%. In plus, actualul instalator si altii cu care este in cardasie, mi-a spus, in septembrie 2013, sa dau apartamentul meu de 3 camere, decomandat, la Sos.Giurgiului, la schimb, pe 2 camere cf. II, undeva.. prin Berceni, ca daca nu fac asta.. ''o sa-mi puna astia la bloc (Comitetul, presedinta, administratora, etc.) la penalizari ca nu o sa faci fata!!!'' Deja nu faceam ca in 2013 a perforat planseele si a montat contoare de gaz, pe hol, fara nici o semnatura de la locatari, fara sa intrebe pe nimeni. In 2014 a schimbat tevile de apa, cu unele din plastic..cu sub 50% semnaturi. Eu si altii nu am fost de acord, dar degeaba. Intretinere avuta a fost mereu salarii ( peste 40r + parti comune, apa , gaze. Nu locuiesc prea mult in ap.meu, nu consum apa si gaze mai deloc. Oricm nu consum pe luna 1 mc, ca nu folosesc masina de spalat) si apa, gaze ,pausal parti comne, totul cam 60-70r/luna. D-na adm. a cerut un salariu de 1500r, ce include doar programul de calcul al intretinerii.. sau mai clar.. nu face nimic. Am rugat-o sa vina sa-mi citeasca apometrele, si altele. Mi-a spus , ca aici , la bloc se aplica nu legea 230/2007, ci ''alte legi''... ca dansa sa stea degeaba si sa ia pe cat ''nu face'' 1500r, in timp, ce un cadru universitar, ia 1300r, dupa ani de facultate, doctorat, etc. ,fata de d-na adm. ce are 11-x zile curs de administrator.. si liceul. Nu se poate vorbi cu dansa, ca face greseli si apoi tot dansa iti vorbeste cu tpeu. Nu mai zic ca eliberarea unei simple adeverinte de locatar, dureaza 1-2 saptamani.
Comitetul, presedinta, adm. au facut intelegeri, ilegale, cu locatarii restantieri ca platind mici sume de bani lunar, sa nu li se mai puna penalizari la restanta ''curenta''...Si asa, de la tevile de apa, la penalizari enorme,si greseli in calcularea intretinerii, am ajuns, in 2,5 ani de la aprox, 1000 r, restanta, la peste 5500r. Pentru ca nu am facut ''intelegeri'', vezi mai sus, mi se pun constant penalizari de peste 80-210%. Presedinta, care ia un salariu si nu face nimic, nu poate fi abordata.. sau m-a jignit atat de rau si de urat pe 28.11.2015 ca am ajuns la urgenta cu preinfarct. In plus, daca i-am spus sa faca ceva pentru bloc, sa incerce modernizarea lui, m-a si jignit, si forma de exprimare este ''eu nu stiu, eu nu stau de mult aici''...
NU deranjez pe nimeni, nici nu se stie cand stau aici sau nu, si s-a facut o gasca care imi vrea apartamentul pe gratis. In 2007 (nu aveam restanta, etc.) un locatar atoales ''sef de scara'' imi trimitea la usa niste ''huidume'' de oameni, care veneau ''ca am dat la ziar, ca vand apartamentul'', cum ieseam din bloc cei ce ma stiau, eu nu-i stiau veneau la mine cu ''nu vindeti apartamentul, datini-l noua''..A trebuit sa plec din Bucuresti, ca ..''sa scap''.. Mai nou, sotia acelui om, m-a jignit si mi-a spus ca fiica ei, de 44 ani , sanatoasa si somera, nu s-a maritat ca nu au unde sta.. 3 persoane, in 3 camere, ca eu sa ma duc la garsoniera si sa dau lor..casa. NO COMMENT!
De 3 luni am sferit o fractura de col femural, grava, nu m-am putut deplasa, nu pot munci, ( sunt inginera, am 59 ani si ma ocupam de ''limba engleza'', traduceri etc. Cel ce ma platea, ''a dat faliment'' din ianuarie, eu am avut accidentul pe 28.02.2016.. si am stat la pat.. oricum am ramas cu sechele, am mai mers cu carutul de invalid, merg, greu in carje...unde sa ma duc, sa muncesc, ca nici pensie de handicap nu pot lua..acte pentru, etc. Sufar de diabet si HTA) si acum, vor sa ma dea in judecata stiind ca sunt singura si bolnava. Cei ce au facut ''intelegeri'' ilegale, pe banii celor din bloc, au restante diminate si datorita lipsei penalizarilor ..''mai putine luni de penalizare''.
As vrea sa stiu cum mi se pun cote de intretinere, aleatorii, ''azi 35, maine 80r'', cand nu mi se citesc apometrele. Cum mi se pun penalizari de peste 100%. Cum locatarii, ce s-a facut stapani pe bloc, fac ''imbunatatiri''.. pentru a-si umfla buznarele, si sunt multi. Amintesc si faptul ca la scarile ''laterale'' 1 si 5, s-au scos peretii de sustinere dintre bucatarii si logii si la primul cutremur aceste scari se vor darama. La consturctia bloclui,in 1976, la scara mea, a 5-a, s-au facut doar 8 etaje, nu 10, caci blocul este pe teren nisipos, s-au pus stalpi de sustinere splimentari.. si blocul a rezistat la cutremure mari, in 1977, 1990, etc. acum cu fara pereti de sustinere, la bucatarii.. rezistenta bloclui, la sc. 5, este minima. Presedintii,de asociatie, nu se ocupa, nu le pasa. Administratora.. nu stiu de ce e platita.. si toti imi sar mie in cap, ma insulta, si sa-mi ia casa, pentru ca sunt singura, bolnava...si n-am facut aranjamente.. ilegale.
Ce sa fac, eu nu mai am bani nici de doctori..consum doar putina apa, gaze.. si am restanta 5500r... SI
Unde gasesc avocat din oficiu, ca voiam sa-i dau in jdecata din 2015, dar mi-a fost frica, ca singura impotriva ''haitei'' fac infarct. E casa mea, am platit-o din munca mea.. grea.
Multumesc.