avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinias

Activitate Lavinias

Răspuns la discuția Deplasare virtuala
Asa voi face,multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Deplasare virtuala
Ba da,am inteles.Din anul 1927 de cand fostul proprietar al unui teren mare a delimitat 4 parcele,construind si case pt a le putea vinde,oricate masuratori topo s-au facut,niciodata n-a fost vorba de vreo deplasare virtuala,pana acum. Evident ca e inventata de expert.Parintii mei au facut 3 masuratori topo(la semnarea contractului de v-c,,cu ocazia edificarii unei noi case pe locul celei vechi in anul 1970 si cu ocazia intabularii) si niciodata,niciun topograf n-a vazut deplasarea.Daca parcelele erau de la 2 proprietari diferiti mai intelegeam,dar asa......Toate masuratorile facute de parintii mei indica supraf de 221 mp,doar expertul ne lasa cu 213,invocand deplasarea virtuala.Cum e posibil asa ceva?
Răspuns la discuția Deplasare virtuala
Multumesc mult pt raspuns. Expertul topo care a realizat expertiza la recomandarea instantei,recunoaste ca limita cadastrala a parcelei noastre este la baza stresinii casei,insa suprafata cadastrala a paratilor( in favoarea carora a realizat expertiza si ne-a ignorat cu buna-stiinta actele care dovedesc existenta gardului de la baza stresinii,in prezent demolat) a fost suprapusa virtual peste a unui alt vecin,aflat in spatele casei paratilor.Aceasta "deplasare virtuala" poate fi trecuta la obiectiunile pe care o sa le depun in instanta? Multumesc mult.
Buna ziua,va mai deranjez cu o intrebare: daca un propretar imparte un teren mai mare in 4 mai mici,delimitate prin garduri,e posibil ca cea din mijloc(a3-a) sa fie deplasata virtual peste ultima? Multumesc frumos.
Multumesc pt raspuns.Am facut si pasul asta in instanta,unde expertul a raspuns foarte vag si total pe langa subiect.In plus,nimic din ceea ce sustine el nu corespunde cu realitatea.din pacate.
Buna ziua,o intrebare as avea si eu: daca un expert judiciar ignora cu buna stiinta actele care dovedesc ca partea care i-a platit prestatia are dreptate si din supraf.cadastrala de 221mp,dovedita cu masuratori (3 mai exact) si cu acte+ o sentinta judecatoreasca definitiva, te lasa cu 213mp se poate face ceva? Multumesc mult.
Buna ziua,o intrebare as avea si eu: daca un expert judiciar ignora cu buna stiinta actele care dovedesc ca partea care i-a platit prestatia are dreptate si din supraf.cadastrala de 221mp,dovedita cu masuratori (3 mai exact) si cu acte+ o sentinta judecatoreasca definitiva, te lasa cu 213mp se poate face ceva? Multumesc mult.
Discuție Cota parte
Buna ziua,am si eu o mare dilema.Pe scurt,fostul meu vecin din spatele casei mele si-a vandut in anul 1986 casa in suprafata de 73mp cu trecerea terenului in suprafata de 215mp in favoarea Statului Roman,iar dobanditorii,adica cumparatorii au primit cota parte de 100/215 din teren,urmand a fi despagubiti conform tarifului de la acea vreme,platind totodata 1 leu/mp impozit.La primarie figureaza cu teren(curte) in supraf.de 120mp si teren arabil in supraf.de 95 mp(pe care nu l-au cumparat deoarece primaria a edificat pe acel arabil un bloc,iar fostul proprietar a fost despagut cu 2 lei),iar in cf detin 215mp curte,dobanditi prin Ordinul Prefectului in anul 2006,prin transformarea acelui arabil in curte.Acum vin si-mi spun ca o parte din curtea lor se afla la mine sub casa si-mi cer sa tai casa sa le eliberez terenul.Mentionez ca parintii mei au cumparat in anul 1959 o casa cu teren in supraf.de 221mp.Casa avea si are si acum streasina in spate,doar gardul care era la cativa cm dincolo de streasina s-a demolat.Noii proprietari nu mai recunosc ca acea portiune din spatele casei mele aflata sub streasina imi apartine si pe care platesc taxe si impozite. As aprecia foarte mult daca m-ati ajuta cu un raspuns,as vrea sa stiu ce pot sa fac.Multumesc din suflet.
Recent am solicitat la cadastru eliberarea unor acte din dosarul aflat in arhiva lor dar d-soara de la ghiseu mi-a raspuns sec ca nu exista,adica;"lipsa la inventar".Ce se poate face,nu raspunde nimeni?
Discuție Granituire
Buna seara,sper sa ma puteti ajuta intr-o problema legata de granituire.In anul 1970 tata a construit o casa din caramida,exact pe locul unei alte case pe care a demolat-o.La semnarea actelor de vanzare-cumparare,vanzatoarea i-a prezentat un act care certifica suprafata terenului dorit de parintii mei si anume 418mp.La masuratoarea ceruta de tatal meu,in teren erau doar 211 mp+casa in supraf.de 46mp.In anul 1970,tata a construit o casa noua pe locul celei vechi,pe care a ingradit-o din toate partile cu gard din plasa de sarma,streasina casei noastre fiind marginea terenului vecinului din spate.In anul 1987,vecinul a vandut casa si terenul din spatele casei noastre,iar noii vecini n-au mai respectat gardul si si-au intins propietatea pana sub zidul casei noastre.Acum 3 ani si-au intabulat casa si au adus un expert care i-a informat ca masuratoarea terenului lor nu corespunde cu realitatea si ca sa fie totul ok,ar trebui sa intre sub casa noastra cu peste 1mp.In anul 1987,noii vecini,neavand bani,n-au solicitat expertiza topo si au platit pt suprafata inscrisa in acte.Intre timp si-au construit un cotet de porci la 4.30 de zidul casei mele si au mutat gardul despartitor cu aprox.50cm lipit fiind si el de casa mea.Acum ne ameninta cu instanta si cu demolarea casei mele pt a-si recupera terenul.fara a tine seama ca terenul de sub streasina casei e al meu si-l folosesc ei in mod abuziv.Din contra,ei sustin ca acesta le-ar apartine.Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce am de facut in continuare si daca pot sa-mi recuperez terenul din spatele casei.Va multumesc!