avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraAF

Activitate AlexandraAF



gi-jane2 a scris:

ca sa faca atunci auccesiunea si pe partea ei. Iar ea acum doreste sa schimbe acest lucru

nu exista asa ceva, succesiune adupa ea , nu s-a dezbatut, ca nu era moarta.
sa citeasca ce acte a semnat si daca si-a dat partea ei, copiilor.
inteleg ca a renuntat la moatenire dupa sot, sau a dat partea mostenita de la sot, copiilor, dar ce s-a inmplata cu cota ei din casa, casa banuiesc ca era bun comun al sotilor.
pe scurt, cine e acum proprietar/ proprietari ai casei ?


A renuntat la partea ei in favoare copiilor, in mod egal. Casa este nelocuita, din ce am inteles, copii au drept 50-50. Au mostenit tatal, iar ea a impartit intre ei egal toata partea ei


Madalina Pascu a scris:

Daca a facut testament, atunci acesta poate fi revocat. Atentie insa la rezerva succesorala. Matusa nu poate lasa toata mostenirea unui singur copil cu incalcarea rezervei succesorale de care beneficiaza potrivit legii celalalt fiu.


Matusa nu vrea sa intervina peste partea de mostenire lasata de sot copiilor, si doar pe partea care i se cuvine ei si pe care ar lasa-o mosternire. Cu alte cuvine, fiul celalalt sa mosteneasca doar tatal, nu si pe ea.
Problema este ca fiul acesta, cand a murit tatal, a dus mama la notar ca sa faca atunci auccesiunea si pe partea ei. Iar ea acum doreste sa schimbe acest lucru
Matusa mea a facut dupa moartea unchiului succesiunea la notar si a impartit partea ei de mostenire ( ce i s-a cuvenit dupa moasrtea unchiului, plus partea ei) intre cei doi copii ai ei.
Acum insa s-a razgandit si doreste sa lase mostenire toata partea ei unui singur copil, cel care o ingrijeste. Se poate renunta la prima succesiune facuta?
Răspuns la discuția Plata utilitati
Nu inca. Este in lucru strangerea de semnaturi
Discuție Plata utilitati
Sunt locatara intr-un condominium administrat de catre firma dezvoltatorului. Nu avem contract cu acestia, dar platim o taxa de management care este marita fara sa fie consultati proprietarii. Am vrea sa platim intretinerea care include apanova si electrica, dar sa excludem taxa de management (taxa care nu include nimic). Se poate sa facem acest lucru prin firma care administreaza si sa avem siguranta ca banii ajung la furnizori si nu la ei? Am mentiona pe op uri destinatia banilor
Buna seara,

Se poate solicita unui notar sa stabilesc o intalnire in care sa consult un act de succesiune pe care acesta l-a facut si eu il suspectez ca este frauda? In baza carei legi ii spun ca solicit acest lucru?
Buna ziua,

Cum pot obtine o copie a dosarului de pensionare (handicap) de la casa de pensii? Am sunat la numerele de contact, dar suna mereu ocupat.
Dosarul de pensionare a fost facut in alt judet, dar acum locuiesc in Bucuresti.
Exista suspiciuni de frauda, altcineva incasand in numele meu pensia si nu am fost informata de valoarra reala a pensiei. Persoana respectiva beneficind si de salariu de asistent, cu toate ca eu ma aflu in grija altcuiva. Am fost o singura data la casa de pensii, in urma cu 10 ani
Buna ziua,

Cum se transporta nou nascutul in scoida/landou daca conducatorul auto este singur in masina? Pe scaunul din fata sau din spate?
Răspuns la discuția Demisie fara acordul partilor
Sa apara cum ca eu, ca angajat, am avut abateri disciplinare si din cauza a asta a fost incheiat. Lucru care ar fi o bila neagra pentru alti viitori angajatori. Este posbil acest lucru?
Răspuns la discuția Demisie fara acordul partilor
Multumesc pentru raspuns