avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate vicky2015

Activitate vicky2015

pai pesta nu se transmite la om, deci nu este un pericol asupra sanatatii publice :)))

in fine, am inteles ideea, va multumesc pentru raspunsuri :)
corect, este o urgenta, dar chiar si asa...sunt definite undeva in legislatia noastra aceste drepturi si obligatii?
mie personal mi se pare un abuz :(

daca ar fi o chestie de viata si de moarte, atunci da, pot intra cum vor. dar totusi, in acest caz, este o chestie unitara. statul decide, tu ca proprietar nu ai drepul sa demonstrezi ca porcul tau e sanatos.
are DSV dreptul sa intre in curtea mea sa impuste un porc, fara mandat de perchezitie?
sau orice alta autoritatie a statului?

multumesc!
Imobil cu 2 proprietari, drept de proprietate 50%-50%.
Trebuie sa depuna fiecare cate o declaratie unica?
Cum se declara venitul? Impart la cei 2 proprietari in mod egal?

Multumesc,
vicky
am inteles acum. multumesc foarte mult pentru clarificare!
Buna ziua,

Sunt in plata stimulentului de insertie si imi schimb locul de munca. Am citit alte discutii pe forum si singurul raspuns concret a fost ca "data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m."

Puteti sa ma lamuriti cum se poate face efectiv asta? Daca inchei contractul in data de 1 (de ex.) eu trebuie sa stau la birou pana la ora 18. Cum pot incepe activitatea in alta parte in aceeasi zi? Si sa fiu platitia o zi intreaga la ambii aangajatori?

Logica mea imi spune ca a doua zi la alt anagajator inseamna continuitate.

Ajutati-ma va rog!

Multumesc,
Victoria
Multumesc frumos pentru clarificare!
Vom cauta alte solutii...:((

Laura Roca a scris:

Buna ziua,

Cesiunea se poate face (e necesar si in acest caz acordul dezvoltatorului, pe care, probabil, il va obține, acesta fiind interesat să vândă respectivul imobil).

Aplicarea cotei TVA de 5% nu rezultă însă dintr-o clauză agreată contractual între dezvoltator și cumpărator, ci reprezintă un benefeciu legal, care se aplică doar în anumite condiții.

Ca atare, acest beneficiu nu poate fi transferat prin cesiune către dumneavoastră.

Dispozițiile legale (art. 291 alin (3) lit. c) pct. 3 Cod fiscal) sunt clare în sensul că o persoană/familie poate achiziționa o singură locuință cu cota redusă de 5%.


Multumesc pentru raspuns!

imobilul cumparat de mine nu este la acelasi dezvoltator.
sora mea nu are acordul dezvoltatorului. iar eu vreau sa ii cumpar imobilul...deci solutia ar fi sa cesioneze precontractul.
problema este cu tva-ul. la cesionare, eu pot prelua creanta in aceleasi conditii? chiar daca am luat deja un imobil cu 5%? sau se schimba ceva?
buna ziua.

sora mea a incheiat o promisiune biltaterala pentru achizitionarea unui imobil nou de la dezvoltator cu tva 5%. ulterior platii avansului, s-a razgandit si nu doreste sa mai cumpere imobilul.

ca sa nu piarda avansul dat, poate sa imi cesioneze mie aceasta promisiune bilaterala, avand in vedere ca eu am achizitionat deja un imobil nou cu 5% tva?

in ce conditii se poate efectua aceasta cesiune?

multumesc!
victoria
sunt intr-o incurcatura si nu stiu cum sa rezolv.

acum mai multi ani, impreuna cu fostul sot, am infiintat 2 srl astfel:
1. srl 1 - el 51% si administrator, eu 49% cu sediul social in apartamentul nostru
2. srl 2 - el unic actionar si administrator, cu sediul social in apartamentul nostru

intre timp am divortat, apartamentul mi-a revenit mie, dar nu am reusit sa ies din acel srl si nici sa schimb sediul social.
ce pot face acum sa inchei aceasta situatie mai ales ca nu mai dau de fostul sot dar primesc tot felul de citatii si executari pentru aceste srl-uri?
vreau sa vand apartamentul. pot avea probleme?

multumesc!