avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate schnapy

Activitate schnapy

Buna ziua,
Daca in campania electorala se promit locuri de munca oferite de prietenii candidatului atunci cand acesta va fi primar se numeste conflict de interese?
Răspuns la discuția Registre unice de control
Sa zicem ca am 3 puncte ambulante deschise si am control in aceeasi zi la 2 dintre ele nu trebuie ca fiecare vanzator sa aiba la el cate un registru ?
Buna ziua,
Am 3 case de marcat pentru comert ambulant. Trebuie cate un registru unic de control pentru fiecare casa de marcat sau este ok doar pe cel pe care il am pe sediul social?
Buna ziua,
Am de exemplu o factura de intrare cu 1000 de produse. 500 le duc la un punct de lucru ambulant, iar celelalte 500 tot la un punct de lucru ambulant.
Cum fac nir astfel incat sa am in ambele puncte cate unul la un eventual control?
Buna ziua,

In perioada sezonului estival deschidem un magazin pe litoral. Magazinul are 3x3m si o singura usa, tip usa garaj. Produsele comercializate sunt produse de nealimentare de sezon si gablonturi. Este necesara autorizatie de la ISU pentru cele 3 luni de activitate?
Daca da ce acte imi trebuie?
Multumesc.
Buna ziua,

Sunt un bijutier care a invatat aceasta meserie fara scoala si nu detin o diploma. Meseria am "furat-o" de la alt bijutier pentru ca mi-a placut.
Acum vreau sa imi deschid un mic magazin cu bijuteriile create exclusiv de mine.
M-am tot interesat si m-am lovit de urmatoarea problema. Pe langa marcajul specific titlului de metal mai trebuie marcajul de garantie proprie, un poanson care se face la ANPC dupa sustinerea unui examen + proba practic. Aceasta nu ar fi o problema, dar nu gasesc nicaieri unde se dau aceste examene. Tot ceea ce gasesc in lege este ca ANPC va comunica bibliografia si locul sustinerii examenului. Atat.
Ar exista si posibilitatea de a marca direct la ANPC bijuteriile insa timpul de asteptare este de 15 zile din cate am citit si nu pot astepta atat daca voi avea comenzi.

Pe langa aceasta problema ma puteti ajuta cu informatii despre ce acte, aprobari mai am nevoie?

Mentionez ca detin un atelier destul de bine echipat.

Multumesc.