avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Em_M

Activitate Em_M

Buna ziua,
lucrez in Spania si pentru actele de rezidenta mi se cere hotararea de divort apostilata., unde se face referire la incredintarea minorului catre mine. Mi s-a specificat ca apostila este necesara si pe traducere si pe original. Cei de la biroul de traduceri mi-au spus ca dumnealor pot apostila doar traducerea. Va rog respectuos sa ma indrumati unde trebuie sa apostilez documentul original, emis in 2004, de Curtea de Apel, fiind o hotarare ramasa definitiva si irevocabila, investita cu formula executorie. Multumesc!
Noi copii am incercat sa o determinam pe ea sa se mute la tara, deoarece tata fiind bolnav s-ar descurca mult mai usor la Bucuresti. Mama nu il lasa pe tata nici sa se mute la tara si nici ea nu doreste, deoarece ea isi hraneste rautatea cu chinuirea tatalui meu, fiind obsedata in permanenta si monitorizandu-i fiecare gest si respiratie a tatei. Va rog respectuos sa imi spuneti in ce conditii se poate obtine un ordin de restrictie si ce demers trebuie facut pentru a fi obtinut. Ma tem si de o reactie violenta din partea mamei, in starea in care este ne temem ca va recurge chiar la crima.
Cu siguranta are probleme psihice, acestea sunt cunoscute de medicul de familie care ii prescrie lunar un tranchilizant, dar refuza un consult de specialitate la Psihiatru.
Va multumesc mult de sfat. Nu prea am crezut in aplicarea unui astfel de Ordin de restrictie in Romania. In ce conditii se poate solicita un astfel de ordin. Ce demers trebuie facut si de catre cine. Multumesc.
Buna ziua,
de mai multi ani de zile mama mea isi bate joc efectiv de tatal meu grav bolnav cardiac cu diagnostic de angina pectorala severa, cu 6 stenturi si indicatie de by pass. Este obsedata ca acesta o inseala, desi el nici nu iese singur din casa de 10 ani de zile, nici nu a fost vreodata un barbat care sa isi insele nevasta. Il bate pana il umple de sange, i-a interzis contactul cu oricine din exteriorul casei, inclusiv cu noi copiii, ii aduce acuzatii sexuale de toate tipurile inclusiv de incest fiindca singurele persoane cu care bietu tata se vede suntem noi copiii lor, si zi si noapte il tortureaza, interzicandu-i chiar sa tinem legatura telefonic ori prin internet. Ziua il obliga sa munceasca desi are dureri de inima iar dimineata il taraste jos din pat tragandu-l de par. Acesta se teme sa anunte politia deoarece il ameninta cu moartea sau il ameninta ca ii va inscena diverse lucruri, iar pe noi copiii ei adulti si pe copiii nostri adolescenti, ne ameninta cu tot ce stie despre noi ca nu care cumva sa ajunga sa raspunda pentru faptele ei. Exista inregistrari filmate si vocale cu o parte din abuzurile violente asupra tatalui meu, exista fotografii si marturii, exista si inregistrari in care ameninta cu moartea. Va rog sa ma ajutati cu un sfat urgent, nu dispun de bani pentru avocati. Casa in care tatal meu locuieste este pe numele amandurora. Aici locuieste si sora mea cu baietelul ei, fiind mama singura. Si pe ei ii violenteaza si ii supune unui tratament asemanator. Mai exista o casa la tara tot pe numele ambilor parinti.
Buna ziua,
la ANAF mi s-a spus ca daca realizez venituri din proprietate intelectuala trebuie sa depun declaratia 020 pentru a ma inregistra fiscal in termen de 30 de zile de la data inceperii activitatii. Mai trebuie sa depun si alte acte sau sa infiintez vreun PFA sau este suficienta aceasta declaratie pentru a ma inregistra fiscal cu banii obtinuti din proprietatea intelectuala. Stima si multumiri!
Exista un numar limitat de adeverinte de venit pe care le pot solicita la ANAF pentru un an fiscal? Multumesc!
Ce documente contabile trebuie sa intocmeasca un traducator autorizat inregistrat fiscal (NU PFA)
PFA sau Certificat de inscriere fiscala simpla ca in cazul traducatorilor autorizati?
Buna ziua,
care sunt procedurile de inscriere fiscala ca artist instrumentist. Posed dimploma de studii emisa de Scoala Populara de Arta Bucuresti. Multumesc!
Buna ziua.
Fiul meu se numeste Dorel si datorita difuzarilor la stirile TV a evenimentelor in cadrul carora numele de Dorel este batjocorit (de cand s-a difuzat o reclama cu acest nume, televiziunile in mod constant au folosit prenumele Dorel in stiri pentru a exemplifica in negativ anumite actiuni realizate de persoane stupide si fara pricepere (indivizi idioti mai pe Romaneste). Prin urmare copilul meu este tinta batjocorii in mediul scolar. M-am adresat CNA cerand sa fie interzisa batjocorirea de nume de persoane la TV si cererea mea a fost respinsa. As dori sa ma ajutati si sa imi spuneti daca pot cita o lege care sa imi poata sustine cauza. Nu mi se pare normal ca unele persoane sa aiba de suferit psihic si emotional pentru ca CNA-ul nu doreste sa interzica batjocorirea numelor sale la TV. Va multumesc!