avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate cinela

Activitate cinela

Multumesc! Stiu ca nu ma pot eu indrepta impotriva creditoarei, insa ma crezut ca gasesc intelegere de la domnii executori, Mi-au spus acest lucru ca nu mie imi vor returna banii ci debitoarei in cauza, insa i-am rugat frumos in momentul cand ii returneaza banii sa ma anunte si pe mine pentru a-mi putea recupera suma. Asta este, am zis sa fac un bine cu toate ca nu eu am fost cea vinovata ca a fost retinuta suma in plus.
Buna seara, am urmatoarea problema. Unui salariat i s-a retinut eronat pe statul de plata o rata privind o poprire salariala. Avand mari discutii cu doamna in cauza i-am dat banii de la mine urmand ca eu sa recuperez suma virata eronat de la Executorul judecatoresc. Am vorbit la telefon si mi s-a solicitat sa-i transmit pe email toate virarile pentru doamna in cauza ca sa poata verifica. Am revenit cu telefon si mi s-a spus ca nu -mi poate restitui suma deoarece doamnei i s-au mai calculat niste penalitati insa fara a avea o hotarare judecatoreasca sau vreo instiintare din partea lor, doar verbal. Am spus ca nu este posibil asa ceva atata timp cat poprirea a fost infiintata pe suma care continea deja toate cheltuielile inclusiv dobanda penalizatoare. Se fac 3 luni iar dansii nu-mi mai raspund nici la telefon , nici la email. Cum imi pot recupera banii virati in plus?
Răspuns la discuția recuperare cheltuieli de judecata
multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, am urmatoarea speta. Am castigat in februarie 2018, ca si institutie, un proces cu o colega de serviciu si trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata. I-am facut adresa de instiintare insa nu a achitat niciun leu.Am facut o solicitare catre un executor judecatoresc pentru a incepe actiunea de recuperare a cheltuielilor de judecata insa mi-a spus ca daca este salariatul institutiei ii pot face retinere pe stat fara niciun fel de problema. Insa am rugamintea....... in baza carui articol, lege? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Conflict de interese
dar in acest caz ce vina credeti ca mi se poate aduce?
sunt contabila la o intitutie publica si sau efectuat plati unei firme, care acea firma apartinea unei persoane angajate pe perioada determinata pe achizitii publice intr-un proiect pe fonduri europene. problema este ca nimeni nu a stiut ca de fapt dansul facea achizitii exact fimei sale pana de curand cand aceasta marsavie a fost descoperita.Care este vina mea si ce mi se poate intampla?
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema foarte urgenta. In urma unei sesizari s-a descoperit ca persoana angajata pe achizitii publice in cazul unui proiect este si administratorul unic al unei societati de unde se achizitionau produsele ,rechizitele,consumabilele. Deci dansul facea achizitiile in beneficiul firmei sale.Nimeni nu a stiut.Pe factura nu se preciza ca dansul este si administratorul aceestei societati.Cum produsele erau achizitionate pe SEAP toata lumea a crezut ca este in regula. Ce pasi trebuiesc urmati , care sunt caile pentru a rezolva si solutiona problema?:((
Răspuns la discuția Constatare lipsa la inventar
multumesc pentru raspuns
Buna ziua.Sunt contabila la o institutie publica si sunt intr-un mare impas.De curand la cererea directorului de unitate s-a efectuat un inventar inopinant. La una dintre gestiuni s-a constatat lipsa un motor de cart. Acestuia i se daduse pe proces verbal toate bunurile existente in cercul respectiv. S-a mentionat in listele de inventariere lipsa motorului, i s-a luat nota explicativa celui in cauza prin care a recunoscut lipsa motorului. Cartul inca nu este tot amortizat,mai rezulta o diferenta de 600 lei pana la amortizare integrala.Acum intrebarea mea este :Cum recuperez paguba constatata?Este suficient doar un angajament de plata care devine si titlu executoriu sau trebuie neaparat actionat in instanta pentru recuperarea acestei sume? Poate inlocui motorul cu altul functionabil si in cazul acesta paguba se stinge? Trebuie data o decizie de imputate? sau se poate da o decizie prin care sa se specifice ca pana la data de X sa inlocuiasca motorul?
BUN SI ATUNCI CUM SE RECUPEREAZA TVA-UL? SAU SE CONSIDERA COFINANTARE? CINEVA TOTUSI TREBUIE SA SUPORTE ACEASTA SUMA DEOARECE EU AM RAMAS INREGISTRATA CU EA IN CONT. DE LA AMPOSDRU NU MI S-A DECONTAT DECAT PARTE FEN DE 75%, COFINANATEREA ESTE SUPORTATA DE NOI DE 25% DAR TVA-UL????????????
Răspuns la discuția Contabilitate bugetara
Aceste cursuri in general se platesc,Planul de conturi este OMFP.1917/2005