avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate monik2015

Activitate monik2015

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu informatii in urmatorul caz:
O firma A din UE ( din tara AA) inregistrata in scopuri de tva in romania prin reprezentant fiscal, achizitioneaza marfuri in romania din UE si din romania, dar trimite si din tara ei de resedinta marfuri in romania, marfuri care urmeaza sa fie trimise catre o tara non UE pentru a fi prelucrate acolo. Ulterior prelucrarii marfurile se intorc in tara de resedinta a firmei A(in tara UE unde are sediul social). Va rog sa ma ajutati cu informatii in ce priveste fluxurile, documentele necesare si regimul TVA.
Marfurile achiztionate de A in Romania din alt stat UE sunt facturate pe codul de TVA romanesc al firmei A. Marfurile pe care le achizitioneza in Romania din romania (de la o alta pers inregistrata in scopuri de tva in romania) dar care urmezaa sa fie exportate ar trebui facturate tot pe codul de tva romanesc al firmei A?
Cand pleaca la export spre prelucrare aceste marfuri cu ce documente trebuie sa plece din romania? Se fac autofacturi de pe codul de tva romanesc catre codul de tva din tara AA al firmei A?
Marfurile pe care firma A le trimite in romania din tara AA pentru a fi exportate spre prelucrare in tara non ue vin din tara AA in romania pe baza de autofactura de la codul de tva din AA catre codul de TVa din Romania al tirmei A?
Multumesc mult, orice informatie imi este de ajutor
Discuție Aprobare bilant
Buna ziua,
Am o intrebare, cine trebuie sa aprobe situatiile financiare pe anul anterior in situatia in care s-a schimbat asociatul firmei in februarie si pana la data depunerii bilantului pe anul anterior inca nu s-a finalizat procedura la reg. comertului, vechiul sau noul asociat?
Multumesc
Buna ziua,
Am o intrebare,
Cum se inregistreaza in contabilitatea transportatorului tva platit in vama de catre acesta in numele altei societati care realizeaza un import in Romania, tva care ulterior a fost facturat de catre transportator catre alta societate spre a fi recuperat. Se trece acest tva in decont 300?
Multumesc
Răspuns la discuția retinere impozit tichete cadou
este vorba despre un salariat ce are cotractul de munca suspendat pentru concediu crestere copil. Nu are alte drepturi salariale in luna decembrie, dar i se acorda tichete cadou i valoare mai mare de 150 lei pentru care trebuie sa i se retina impozit. Nu stiu care este modalitatea prin care i se va retine acest impozit, care ar fi monografia contabila si cum ar trebui intocmita declaratia 112.
buna ziua,
Cum se poate retine impoztul pe tichetele cadou acordate unui salariat care nu a obtinut alte venituri salariale in luna acordarii tichetelor? de unde i se retine acest impozit aferent tichetelor primite?Multumesc
Buna ziua, s-au acord tichete cadou de Craciun in valoare mai mare de 150 lei unui salariat aflat in crestere copil. ? Intrebarea mea este de unde i se va retine impozitul aferent? cum se procedeaza