avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva platit in vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva platit in vama

Buna ziua,
Am o intrebare,
Cum se inregistreaza in contabilitatea transportatorului tva platit in vama de catre acesta in numele altei societati care realizeaza un import in Romania, tva care ulterior a fost facturat de catre transportator catre alta societate spre a fi recuperat. Se trece acest tva in decont 300?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:07, 12 Mai 2016
Nu se trece in decontul 300.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfa import elvetia gazel gazel O sa am o achizitie de marfa din Elvetia(2 colete). Conditii de livrare FCA.Transportul marfii este efectuat cu un autoturism al unei societati din ... (vezi toată discuția)
Factura transport -trebuie declarata in declaratia 390 ? NeliDede NeliDede Buna ziua,intampin o problema...am o factura de transport in valoare de ex.200 euro, de la un furnizor din Bulgaria.(Mentiune: valorile de la acest furnizor ... (vezi toată discuția)
Export intr-un stat non ue, regimul tva-ului robertdrilea robertdrilea Buna ziua, Firma noastra a realizat un import de marfa dintr-un stat NON UE pentru care am platit deja TVA-ul. Urmeaza in zilele urmatoare sa exportam ... (vezi toată discuția)