avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_Micu

Activitate Andrei_Micu

Răspuns la discuția Asociat unic
Multumesc
Discuție Asociat unic
Buna ziua
Am un SRL in care sunt asociat unic. Conform legii nu mai pot fi asociat unic in alta firma. Intrebarea mea este:
Daca fac radierea/dizolvarea firmei, dupa pronuntarea sentintei finale, pot sa infiintez alt SRL in care sa fiu asociat unic?

Multumesc
Discuție TVA Client SUA
Buna ziua. Am SRL platitor de TVA si vreau sa vand un produs software pentru un client din SUA. Facturez produsul cu TVA sau fara? Imi poate da cineva baza legala? Multumesc.
Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest lucru este valabil si pentru impozitarea venitului din dividende declarat in formularul 201 catre ANAF, provenit din dividende incasate dintr-o tara non-UE? Sau se considera venit normal din strainatate, implicit impozitat tot cu 16%? Consideram pentru acest caz un impozit retinut in tara sursa de 0%, pentru un calcul mai simplu, presupunand ca nu exista tratat de evitare a dublei impozitari.
Buna ziua. Stiu ca numele administratorilor unei firme sunt date publice. As dori sa stiu daca:
1. Numele asociatilor unui S.R.L. sunt informatii publice.
2. Numele actionarilor unui S.A. sunt informatii publice.

Multumesc
Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest lucru este valabil si pentru impozitarea venitului din dividende declarat in formularul 201 catre ANAF, provenit din dividende incasate dintr-o tara non-UE? Sau se considera venit normal din strainatate, implicit impozitat tot cu 16%? Consideram pentru acest caz un impozit retinut in tara sursa de 0%, pentru un calcul mai simplu, presupunand ca nu exista tratat de evitare a dublei impozitari.
Buna ziua. Daca emit o factura catre client pentru un produs software, in cazul unui control va fi nevoie sa fac dovada ca acel produs a fost livrat? In cazul meu e cam dificil avand in vedere ca totul va fi realizat pe cloud si nu voi mai avea acces in sistem. Pot fi probleme din cauza asta? Multumesc
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ecou
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
năstrușnic
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
nimicire