avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate Miticabs

Activitate Miticabs

Discuție Casa de marcat
Multumesc pentru rasuns.Am citit din codul fiscal si zic ca am inteles.Tot nu sunt lamurit daca trebue sau nu sa am casa de marcat.Am fost la fisc sa ma prezint cu codurile CAEN si ei mi-au zis ca trebue sa am si casa de marcat.spuneti-mi un articol de lege cu care sa-i pot combate.
Am avut PFA cod CAEN 0150,am in gospodarie pasari si animale,7 vaci cu lapte.Pentru a putea vinde pe piata laptele si perdusele obtinute din lapte:telemea,cas,branza dulce,smantana,DSVSA mi-a cerut doua coduri CAEN:0141,1051.Cei de la piata mi-au cerut cod CAEN 4781 pentru comercializarea produselor.Vand cu amanuntul in piata agroalimentara numai produse din lapte ,de la vacile mele, obtinute in gospodarie.
Cine ma poate lamuri ce trebue sa platesc la fisc si daca la piata trebue sa am casa de marcat,ce contabilitate sa tin.
Multumesc pentru raspuns!
Am un PFA cod CAEN 0150-Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor) infiintat pentru accesarea masurii 141(fonduri europene).V-as ruga sa-mi spuneti ce trebue sa fac pentru a putea vinde pe piata produse lactate:lapte,branza dulce,telemea,cas,smantana de la vacile din gospodaria proprie produse si prelucrate de mine.Ce evidente contabile sau de alta natura trebue sa tin.Mentionez sunt deja pe piata ,am la zi carnetul de sanatate al meu si al vacilor din exploatatie,aprobare de la ANSVSA.
Pentru PFA primaria nu elibereaza atestat de producator,pentru a-mi putea justifica provenienta produselor.

Daca ma controleaza ANAF-ul,politia sau mai stiu eu cine are drept de control in piata,nu stiu documente o sa-mi ceara.
Astept raspuns.Multumesc anticipat!