avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Activitate Rosseleinesss

Activitate Rosseleinesss

Buna seara!
Ma confrunt cred cu aceeasi situatie si sper ca voi gasi vreun raspuns pe acest forum. Am un credit prima casa, realizat in 2013 si chiar daca nu au trecut cei 5 ani, as dori sa vand apartamentul pentru a ma muta la casa. Stiu ca se accepta rambursarea integrala anticipata si o data cu aceasta s-ar ridica orice interdictie de instrainare, insa eu nu dispun de acesti bani. Eu vreau sa vand apartamentul curent, sa achit apoi restul de credit la banca si cu diferenta ce-mi ramane sa dau un avans pentru credit ipotecar.
Am auzit o mie si una de pareri...ca se poate, ca nu ...etc. Exista cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie si a rezolvat? Multumesc!
Buna seara!
Ma confrunt cu o situatie putin atipica si sper ca voi gasi vreun raspuns pe acest forum. Am un credit prima casa, realizat in 2013 si chiar daca nu au trecut cei 5 ani, as dori sa vand apartamentul pentru a ma muta la casa. Stiu ca se accepta rambursarea integrala anticipata si o data cu aceasta s-ar ridica orice interdictie de instrainare, insa eu nu dispun de acesti bani. Eu vreau sa vand apartamentul curent, sa achit apoi restul de credit la banca si cu diferenta ce-mi ramane sa dau un avans pentru credit ipotecar.
Am auzit o mie si una de pareri...ca se poate, ca nu ...etc. Exista cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie? Multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare Prima casa dupa 5 ani
Buna seara!
Ma confrunt cu o situatie putin atipica si sper ca ma puteti ajuta. Am un credit prima casa, realizat in 2013 si chiar daca nu au trecut cei 5 ani, as dori sa vand apartamentul pentru a ma muta la casa. Stiu ca se accepta rambursarea integrala anticipata si o data cu aceasta s-ar ridica orice interdictie de instrainare, insa eu nu dispun de acesti bani. Eu vreau sa vand apartamentul curent, sa achit apoi restul de credit la banca si cu diferenta ce-mi ramane sa dau un avans pentru credit ipotecar.
Am auzit o mie si una de pareri, marea mojoritate ca nu se poate sa primesc vreo derogare ceva sa pot vinde casa inainte de a rambursa creditul. Si daca nu primesc aceasta derogare, nu am cum sa fac contractul de vz-cump si deci, nici bani sa achit restul de credit la prima casa si nici bani de avans. Deci pica totul.....