avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate xetiv

Activitate xetiv

Răspuns la discuția Acordarea concediului de odihna
Multumesc!
Răspuns la discuția Acordarea concediului de odihna
Si daca angajatorul nu acorda acest concediu pana la data mentionata?
Buna ziua! Lucrez la o companie unde din cauza lipsei de personal nu am beneficiat decat de cinci zile de concediu de odihna pe care le-am luat in 2017,zile din concediul aferent anului 2016.
Pana cand se poate lua zilele de concediu ramase (21 zile) din anul 2016 si ce se intampla cu aceste zile daca nu se dau in termenul prevazut de lege.Mentionez ca in prezent nu exista nici o planificare de acordare a concediilor.
Multumesc!
Discuție testare ADN
Buna seara ! Am fost 3 frati de pe mama. Unul dintre ei (decedat) a fost adoptat de tatal meu de mic copil. Mama a decedat si ea in 2002 .In urma unei discutii contradictorii pe o alta tema (in 2017) , tatal meu a afirmat ca eu nu sunt fiica lui ,fara a aduce dovezi in acest sens si fara a fi dispus sa plateasca un test ADN pentru confirmarea sau infirmarea acestui lucru .Mentionez ca niciodata in timpul vietii mamei mele si inca 15 ani dupa , tatal meu nu a facut nici cea mai mica aluzie la ceea ce afirma acum cu tarie : precum ca nu sunt fiica lui . La mijloc presupun ca este interesul mostenirii averii de catre fratele meu ramas in viata ,sau al instrainarii casei unei persoane cu care tatal meu traieste .
Acum plateste cadastrul pe casa si teren dar nu stiu ce intentioneaza sa faca cu casa construita impreuna cu mama mea pe pamantul mostenit de tata de la parintii sai (i s-a spus ca din acest motiv ii revine o parte mai mare din masa succesorala) Parintii mei au avut o casnicie de 38 de ani .Dupa decesul mamei mele nu s-a facut dezbaterea succesorala ,,iar tata este o persoana care are statut de poruncitor.(face numai ce vrea) .
Ma intereseaza ce demersuri legale pot face pentru a-l determina sa plateasca un test ADN ,deoarece mi s-au adus grave prejudicii morale ,din cauza carora am devenit foarte trista ,depresiva si demoralizata; deasemenea ,mi s-au starnit in organism tot felul de reactii din cauza carora am avut tot felul de stari dereglate de sanatate si boli autoimune .Doresc o limpezire a actualei situatii si aflarea adevarului ,nu sa accept patarea numelui mamei mele si desconsiderarea mea de catre acea comunitate in care am copilarit si care acum a fost indusa in eroare.
Mentionez ca ani de zile tatal meu mi-a promis mie averea si din acest motiv am facut tot felul de gesturi materiale pentru a-l ajuta , insa acum , tatal meu intentioneaza sa nu mai imi dea nimic din averea facuta impreuna cu mama mea si sa raman si cu un statut compromis .
Va multumesc anticipat!

Discuție Reabilitare
Buna ziua!
O persoana a fost condamnata in anul 1997 la un an si sase luni cu suspendare,pentru o infractiune legata de circulatia rutiera.Aceasta fapta a fost publicata intr-un ziar local ,la vremea respectiva.Intre timp acea persoana a fost reabilitata de drept,are cazierul curat si nu a mai avut nici o problema de natura juridica,fiind o persoana corecta in societate.Cu toate ca au trecut 20 ani si acea persoana a fost reabilitata totusi acel articol din ziar apare in continuare pe internet.Cum ar trebui sa procedeze cel in cauza ca acel articol sa nu mai apara in spatiul public si daca acest lucru este posibil, tinand cont de faptul ca persoana aceasta este reabilitata din punct de vedere legal
Buna ziua!As dori sa va prezint situatia in care ma aflu: parintii mei au construit o casa pe terenul tatalui meu.Impreuna au avut doi copii,plus unul al mamei dintr-o alta casatorie pe care tatal meu l-a infiat.Fratele infiat a decedat in 1996 dar are doi copii iar mama a decedat in 2002.
Nu am facut succesiunea dupa mama nici pana in prezent.
Tatal meu mi-a promis casa cand mie,. cand fratelui meu drept. dar nu a mers niciodata pana la capat.
Acum mai nou vrea sa ma dezmosteneasca pe motive imaginare invocand ca el are 80% dreptul la mostenire..
Ce ar trebui sa fac pentru a nu ma trezi in varianta ca tatal meu ar instraina bunurile fara acordul meu?
Ce demersuri ar trebui sa fac si cat la suta din valoarea imobilului ar trebui sa achit pentru a face dezbaterea succesorala dupa mama pentru a obtine ceva din mostenire?
Unde trebuie sa ma adresez pentru a rezolva usor acest lucru?
Poate el sa instraineze mostenirea fara acordul meu si fara stiinta mea dat fiind faptul ca sunt din alta localitate si nu pot afla ce face?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Schimbarea locului de munca
Multumesc !
Buna Ziua! In prezent lucrez la o companie de stat de distributie si intentionez sa -mi schimb locul de munca.Cum ar trebui sa procedez in asa fel incat sa nu imi pierd locul de munca actual pentru o perioada de vreun an( deoarece as pierde prin plecarea definitiva salarizarea dupa clase si sporul de fidelitate,plus riscul de a nu mai putea fi reangajata deoarece as fi din afara sistemului),nu inainte de a vedea daca ma adaptez la noul loc de munca ,din cadrul altei institutii in care as lucra pe perioada determinata de un an .
Buna ziua!
Parintii mei au dorit sa-mi faca acte pe casa si terenul pe care il detin,dar soarta a decis ca mama sa paraseasca aceasta lume inainte de a se face actele.Tatal meu doreste in continuare sa-mi faca acte pe aceste proprietati.Mentionez ca mai am doi frati,unul drept,iar altul este numai de pe mama(cand sa casatorit cu tata,mama avea un copil),acesta din urma este decedat si are o fetita.
In ce conditii se poate incheia un contract de vanzare -cumparare,sau ce alta forma de act(donatie,testament,etc.) pentru ca tatal meu sa-si treaca proprietatile pe numele meu,conform vointei acestuia.
Va multumesc!
Buna Ziua!
In luna Mai 2015,am fost operat de dubla hernie cervicala,unde mi s-au scos discurile si au fost inlocuite cu cage-uri.Am beneficiat de 270 zile de concediu medical,platit cu 75%.Ulterior aceasta boala a fost declarata profesionala(imediat ce am terminat concediul medical).
As dori sa stiu daca beneficiez de diferenta dintre plata de 75% care a fost facuta pentru boala obisnuita si cea care ar trebui facuta in urma declararii bolii ca fiind profesionala.Totodata as dori sa stiu care este cuantumul platii in caz de boala profesionala si catre cine ar trebui sa fac cererea de recalculare si acordare a acestei diferente.
Daca se poate as dori sa stiu ce drepturi mi se cuvin in urma acestei boli profesionale.
Va multumesc!