avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate costache-d

Activitate costache-d

Buna ziua. am o intrebare in legatura cu contul unei societati omerciale. in 2012 luna aIVa am inchis activitatea societati ramanand restant la un furnizor. Acum dupa 5 ani am mers la banca am facut un cont si intentionam sa reiau activitatea societati, cand ce sa vezi, furnizorul ma dat in judecata a castigat procesul si ma dat catre un executor judcatoresc pentru recuperarea de creiante blocandumi contul. Intrebarea este stie cineva cum e cu prescrierea de datorii si dupa cat timp???? Multumesc anticipat
Legea fizici e una legea circulatiei e alta. Daca cineva te loveste in spate este vinovat dar daca tu lovesti pe cineva in spate??? nu esti vinovat, cam asta am inteles. Eu nu am dat un verdict clar ca masina de la mijloc e vinovata ,dar daca tii piciorul pe frana la semafor si pastrezi o anumita distanta, cum ne-a explicat d-ul instructor (sa vedem rotile la masina din fata noastra) este putin probabil sa i-l lovesti pe cel din fata ta (poate ca cel din spate sa vina cu o viteza de peste 70-80 km/h)
Salut.Iti spun ceva ce imi aduc aminte de cand am dat de permis (acum 20 de ani), la semafor este obligatoriu sa tii piciorul pe pedala de frana si sa pastrezi o anumita distanta (1,5m si 3m) fata de automobilul din fata ta. Daca respecti aceste conditii putin probabil sa lovesti pe cel din fata .
AM O CASA CUMPERATA PE LEGEA 112/1995 IN SECTORUL 3 AL CAPITALEI LA ACESTA LOCUINTA MAI AM UN CONTRACT DE INCHIRIERE DE 110 M2 DE TEREN PE CARE AS DORI SA II CUMPAR . STITI CUMVA DACA A APARUT VREO LEGE IN ULTIMA VREME DE CARE POT BENEFICIA . MULTUMESC ANTICIPET CELOR CARE VOR RASPUNDE .
Răspuns la discuția superficie
Deci trebui sa merg la primarie de sector sau la cpitala (contractu e cu icral Titan) si ce documente imi trebui ( CERTIFICAT DE URBANISM CEVA) sau ma prezint cu contractu de inchiriere si actul case si atat.
Discuție superficie
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati , am o casa cumparata pe legea 112, am un Contract de Inchiriere pe curte (curtea este la comun cu o familie) cu icral Titan ,si doresc sa fac extindere la casa prin superficie (sa transform o parte din contractul de inchiriere in superficie). unde trebui sa ma adresez, ce documente imi trebui ,cam cat dureaza cu aproximatie si daca este mai costisitor decat concesiunea. Multumesc anticipat ,astept cu interes un raspuns