avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate nicollettaB

Activitate nicollettaB

Buna ziua! in localitatea unde domiciliez detin in proprietate imobilul folosit ca si cladire de domiciliu dar am dobandit prin succesiune ( de la tatal meu deportat in vremea razboiului) un al doilea imobil tot in aceeasi localitate . In baza decretului lege 118/1990 beneficiez de scutirea de la plata impozitului pentru cele doua imobile? sau doar pt imobilul de domiciliu?
Buna ziua, am o intrebare un cabinet medical individual , are personalitate juridica?
S-a inchiriat un spatiu de la primarie in numele unui cabinet medical individual si trebuie achitata taxa pe cladire, problema este ca pentru o persoana juridica se aplica o majorare a taxei stabilita de consiliul local de 40%.
Buna ziua, am vrut sa inregistrez mijlocul de transport , caroserie: Masina autopropulsata pt lucrari, caroserie ATV, la primarie pentru numar local si nu mi s-a dat deoarece trebuie sa o inmatriculez , desi in OUG 195/2002, art.14 din Codul Rutier spune ca nu este obligatoriu sa se inmatriculeze:"masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole , forestiere"
o institutie publica a vandut un teren unei persoane fizice, cu o clauza unde era stipulat ca se achita in 4 rate, in caz de neplata se reziliaza contractul,ultima rata nu a mai fost achitata si s-a intentat proces, care este modalitatea de a calcula dobanda de referinta pentru ultima rata (in euro) din anul 2014 pana in prezent?se calculeaza dobanda de referinta sau Dobanda legala penalizatoare standard
Buna ziua, am vrut sa inregistrez mijlocul de transport , caroserie: Masina autopropulsata pt lucrari, caroserie ATV, la primarie pentru numar local si nu mi s-a dat deoarece trebuie sa o inmatriculez , desi in OUG 195/2002, art.14 din Codul Rutier spune ca nu este obligatoriu sa se inmatriculeze:"masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole , forestiere"
Discuție Declarare firma
Buna ziua! am inregistrat o firma la Registrul Comertului cu sediul intr-o comuna si punctul de lucru intr-un oras. Am obligatia sa inregistrez firma la primaria din comuna unde am sediul? sau doar la primaria orasului unde am punctul de lucru ? Deocamdata nu desfasor activitate economica.
buna ziua,
locuiesc in Germania unde am locul de munca si drept de sedere, de curand am fost acasa in Romania, si politia rutiera mia luat carnetul in timp ce mergeam spre aeroport sa ma intorc in Germania, intrebarea mea este suspendarea carnetului este valabila si in Germania, nu o sa pot circula nici in Germania nici in Romania?
Buna ziua!
Daca detin in proprietate o cladire impreuna cu sotul, sunt incadrata in gradul grav de handicap, dar domiciliul este in alta parte undenoinusuntem proprietari,
trebuie sa ne schimbam domiciliul la imobilul detinut in proprietate ?sau este suficient viza de flotant?
Si o alta problema ar fi daca beneficiez pe intreg imobil scutire sau doar pentru cota parte amea.
Buna ziua ,
am un contract de vanzare cumparare incheiat in anul 2013, azi am fost sa declar masina la primarie si mi s-a comunicat ca acesta nu mai este valabil, iar pt inmatriculare am nevoie de un alt contract incheiat acum.
dar contractul acela pe care il aveam nu mai este valabil?