avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate dory.na

Activitate dory.na

Va multumesc.Acest act se poate semna si de catre o persoana imputernicita,banuiesc.
Iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca presupune ca in cazul in care aceasta se face cu acordul tuturor partilor sa se citeasca in fatza judecatorului un act prin care fiecare parte sa-si exprime acordul cu privire la conditiile de iesire din aceasta indiviziune.Cum se numeste acel act daca are o denumire anume in termeni juridici ? Va multumesc
Buna ziua,
Pe scurt,pe terenul meu mostenit exista un post traf electric si un stalp de medie tensiune.Ele se afla acolo dinainte de 1989 si sint functionabile in continuare.Vreau sa va intreb ce restrictii as putea sa am din partea Electrica SA in ceea ce priveste regimul de constructii pe acest teren(proprietate) sau de libera circulatie in cazul de fatza ? Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune neprezentare
Buna ziua,

As adauga si eu o intrebare.Notarul desemnat pt succesiune are obligatia de a-i anunta pe toti succesorii din testament de data dezbaterii acesteia ? Daca li s-a schimbat adresa celor in cauza si nu pot fi gasiti ?
Buna ziua,

Eu si familia mea am ajuns in instanta cerand stabilirea cotelor mostenite si dispunera iesirii din indiviziune.Am primit o Citatie de a ma prezenta in calitate de parat in instanta,adica s-a demarat procedura de separare a celor 5 mostenitori.
In citatia primita scrie in final : " In caz de neprezentare a partilor(la data si locul stabilit,precizez eu)se va putea trimite un inscris,judecata urmanda se face in lipsa.Cu copie actiune.(?!?)

V-as ruga sa-mi spuneti ce inseamna "se va putea trimite un inscris". Deasemenea as dori sa stiu daca prin procura notariala ma poate reprezenta cineva la proces.In caz ca nu ma prezint si nu ma reprezinta nimeni,deasemenea nu trimit niciun act "inscris" catre judecatorie ce mi se poate intampla ? TAXA DE TIMBRU IN ACEST CAZ ESTE COTA DIN VALOAREA MOSTENIRII ? Va multumesc
Răspuns la discuția mostenire
Sa inteleg ca acesti colaterali privilegiati nu pot impiedica in justitie intrarea intregii mase succesorale in posesia unui strain beneficiar al testamentului meu ? Acest beneficiar de fapt este favorizat de faptul ca ma ingrijeste deci nu am nimic personal cu nepotii mei dar asta este situatia. :(
Discuție mostenire
Buna ziua,as vrea sa ma lamureasca cineva si pe mine intr-o situatie.Daca eu nu am copii,am insa doi nepoti de frate dar vreau sa las o parte mare din averea mea sau chiar toata averea mostenire prin testament unei nepoate de verisoara de a doua,exista posibilitatea ca nepotii de frate sa-mi atace testamentul in justitie dupa deces,au ei prin lege un drept rezervat fiind nepoti de frate ? Va multumesc mult
Eu citisem pe undeva ca se plateste si un TVA...Oricum va multumesc:)
Da,ma gandeam eu...eventual statul ia taxa prevazuta prin lege.
Care este valoarea acestora...mai sapam ! Multumesc de asa raspunsuri
Buna ziua,

As vrea sa intreb ce taxe i se percep celui care cumpara un imobil ? :-/ Dar celui care vinde ?
Vorbesc despre tranzactii intre persoane fizice.

Va multumesc