avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaLiviaCosma

Activitate MihaelaLiviaCosma

Răspuns la discuția Pasi pentru infiintarea unui PFA
Ma bucur ca sunt in 2021 si am aceleasi intrebari legate de PFA. Se poate ca pensionar lucra cu contract de colaborare?????? Se poate infiinta un PFA doar pentru un an de zile??????????

Multumesc si asteptand un raspuns,

Mihaela Cosma
Buna ziua,

Am citit in Powershift ca exista legi pentru info si privacy. Eu am terminat Automatica si sunt la pensie. In Romania nu sunt legi pentru privacy?????? Rudele lui Zegrean si Morar din blocul i Mihalache 315 scara B nu trebuie si ei sa respecte legile privacy???? Se pare ca doamna Moldovean mama lui Dani Moldovean ruda cu Morar intra la mine in casa când sunt plecata si ma comenteaza pe hol: baia e murdara. Da era murdara ca am spalat. Fata lui Zegrean bastarda sau nu fata maritata cu fiul lui Dani Moldovean se pare ca intra in casa si imi pune ceva in cafea. Domnul Moldovean unchiul lui Morar face galagie pe hol, daca are ceva sa-mi comunice sa ma sune, când il sun la telefon sa iau atitudine inchide telefonul.

Asta asa ca fapt divers.

Deci întrebarea este ce masuri se iau pentru incalcarea ""privacy""?????

Multumesc,

Mihaela Cosma
Multumesc pentru raspuns.

Usa de la bloc poate fi deschisa cu
- cheia
-cardul
-codul secret

si poate fi blocata remote dupa cum s-a intimplat de 2 ori dar deschisa cu cheia.

Avem interfon.

Ei când deschizi cu cardul nu te apleci când deschizi cu cheia te apleci dar o deschizi.

Multumesc pentru raspuns

MihaelaLiviaCosma a scris:

As Dori sa stiu intr un block cu 2 etaje 2 scaring USA de la pod trebuie inchid say ramane deschid. Daca e inchisa cine is cheia

Daca blocul are intercom si fiecare.locatar are cheie si card ii Este permis altui locatar sa we joace de a remote controlled in block adica sa Tina USA inchisa cand altul vrea sa intre

Deci elemente referitoare la full control in block



As Dori sa stiu intr un block cu 2 etaje 2 scaring USA de la pod trebuie inchid say ramane deschid. Daca e inchisa cine is cheia

Daca blocul are intercom si fiecare.locatar are cheie si card ii Este permis altui locatar sa we joace de a remote controlled in block adica sa Tina USA inchisa cand altul vrea sa intre

Deci elemente referitoare la full control in block

Buna ziua,

As dori sa intreb care este suma minima pe care trebuie sa o ai in cont sau cash ca pensionar. Este o lege in acest sens???? Poti sa ai de mancare dar cati bani trebuie sa fie in cont sau cash. Pensia mica se consuma repede.

Multumesc,

Mihaela Cosma
Buna ziua,

Sunt la pensie si pot munci 4 ore pe zi. Am 53 ani. Am tuburare afectiva bipolara. Vreau sa ma angajez part time 4 ore pe zi dar trebuie sa fac un trening platit intai de 8 ore pe zi. E legal? Ce forma contractuala se poate alege pentru trainingul de o luna de 8 ore pe zi.

Multumesc,

Mihaela
Si nu exista o portita sa o iau mai repede?

Multumesc,

Mihaela
Buna ziua,

Sunt pensionata pe o problema medicala. Pot sa merg. As dori sa stiu ce spune legea daca pensia se poate ridica direct de la posta dupa ce a fost transmisa de casa de pensii sau trebuie sa astept sa vina postasul acasa.

Multumesc,

Mihaela Cosma
Buna ziua,

Am 20 de ani in campul muncii ca inginer si as dori sa am pensie de invaliditate tulburare afectiva bipolara. Se poate? Ce trebuie sa fac sa obtin aceasta pensie. Sufar de 10 ani de tulburare afectiva. Cam la cat se ridica pensia?

Multumesc,

Mihaela