avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate DIANAelena2016

Activitate DIANAelena2016

Buna ziua,

Am si eu doua nelamuriri in legatura realizarea declaratiilor catre Administratia Fondului pentru Mediu :

1. Un importator de vopsele ( care le foloseste in procesul de productie) cum trebuie sa declare la Fondul de Mediu:
- Ca si ambalaj mai exact contributia de 2 lei/ kg ( conf. art. 9 alin. 1, d OUG 196/2005 )
- Sau sa plateasca 2% din valoarea subs. ( conf. art. 9 alin. 1, e, OUG 196/2005 )
2. Un importator de produse cosmetice ( vopsele de par, lacuri unghii, fixativ ) trebuie sa declare la Fondul de Mediu recipientii ca si ambalaj de sticla, metal etc. ? ( contributia de 2 lei/ kg sau sa plateasca 2% din valoarea subs. periculoase ). Pot fi considerate periculoase anumite produse cosmentice ( avand in vedere ca nu au nici o specificatie trecuta pe ambalaj ) ?

Multumesc anticipat! :justcuz:
Discuție FONDUL DE MEDIU
Buna ziua,

Am si eu doua nelamuriri in legatura realizarea declaratiilor catre Administratia Fondului pentru Mediu :

1. Un importator de vopsele ( care le foloseste in procesul de productie) cum trebuie sa declare la Fondul de Mediu:
- Ca si ambalaj mai exact contributia de 2 lei/ kg ( conf. art. 9 alin. 1, d OUG 196/2005 )
- Sau sa plateasca 2% din valoarea subs. ( conf. art. 9 alin. 1, e, OUG 196/2005 )

2. Un importator de produse cosmetice ( vopsele de par, lacuri unghii, fixativ ) trebuie sa declare la Fondul de Mediu recipientii ca si ambalaj de sticla, metal etc. ? ( contributia de 2 lei/ kg sau sa plateasca 2% din valoarea subs. periculoase ). Pot fi considerate periculoase anumite produse cosmentice ( avand in vedere ca nu au nici o specificatie trecuta pe ambalaj ) ?

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Fondul de mediu
Multumesc Frumos !
Discuție Fondul de mediu
Referitor la ambalajele puse pe piata , mai exact a ambalajelor de lemn ( paleti ):
- daca nu se mai folosesc sau devin deseu pot fi predati/vanduti personelor fizice ( cu factura ) ca si lemn de foc si sa demostreze astfel valorificare atingand obiectivul minim de reciclare ? (operatorul economic care pune pe piata ambalaje din lemn fiind astfel scutit de plata celor 2 lei pe kg a ambalajelor )


*In Legea 249/2015 articolul 16 alin. 9 - este specificat ca predarea deseurilor de ambalaje trebuie predate unui operator economic autorizat in vederea valorificarii acestora.
*Dupa cum spune si Legea 211/2011 art 22
(1) Producătorul de deşeuri sau, după caz, orice deţinător de deşeuri are obligaţia de a efectua operaţiunile de tratare în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) -(3) şi art. 20 sau de a transfera aceste operaţiuni unui operator economic autorizat care desfăşoară activităţi de tratare a deşeurilor sau unui operator public ori privat de colectare a deşeurilor în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) -(3) şi art. 20.

si art 23
(1) Producătorul sau deţinătorul care transferă deşeuri către una dintre persoanele fizice ori juridice prevăzute la art. 22 alin. (1) în vederea efectuării unor operaţiuni de tratare preliminară operaţiunilor de valorificare sau de eliminare completă nu este scutit de responsabilitatea pentru realizarea operaţiunilor de valorificare ori de eliminare completă.


Iar in Ordinul192/2014
[i
]Art. 24
Operatorii economici prevăzuţi la art. 21 care realizează obiectivele anuale de valorificare sau incinerare în instalaţii de incinerare cu recuperare de energie a deşeurilor de ambalaje în mod individual, conform prevederilor art. 16 alin. (2) lit. a) din Hotărârea Guvernului nr. 621/2005, cu modificările şi completările ulterioare, trebuie să deţină situaţii, întocmite în baza documentelor financiar-contabile şi adocumentelor justificative, pentru:

d)cantităţile de deşeuri de ambalaje proprii din lemn încredinţate persoanelor fizice drept combustibil alternativ la lemnele pentru foc


Răspuns la discuția Fondul de mediu
Multumesc frumos!
Discuție Fondul de mediu
Buna ziua,

Am si eu o intrebare : Declaratia la Fondul de Mediu se face pentru fiecare punct de lucru in parte ( daca unitatea are mai multe puncte de lucru ), sau numai de catre unitatea "mama"?
Unde se poate gasi aceasta infrormatie ? ( in ce Ordin, Lege , HG )

Multumesc anticipat !