avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate mobexport

Activitate mobexport

Răspuns la discuția Cerere cedo - inscrisuri anexate
Va multumesc mult pentru raspunsul promt.
Sa aveti o dupa - amiaza placuta.
Buna seara
Va rog daca ma puteti ajuta.
Am inteles ca inscrisurile anexate cererii nu trebuie capsate.
Sa inteleg ca o hotarare judecatoreasca sau alt inscris trebuie trimisa necapsata?
Adica foi volante?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Intoarcere executare
Multumesc din nou. Acum m-am lamurit.
Va doresc o zi minunata.
Răspuns la discuția Intoarcere executare
Buna ziua
Scuze, dar totusi mai am o nelamurire:

- eu nu datorez nimic ANRP-ului, deci nu am ce sa compensez

Mai mult, conform Legii nr. 164/2014, ANRP a emisa decizia de actualizare prin care recunoaste intreg debitul, deci dublul sumei achitate si pentru care solicita intoarcerea executarii.

Pot invoca exceptia lipsei de interes sau exceptia lipsei de obiect?

Va multumesc
Răspuns la discuția Intoarcere executare
Va multumesc din suflet. M-am cam speriat. Stiu ca am pus in executare o hotarare care nu era irevocabila ci doar definitiva, dar instanta a incuviintat executarea silita si oricum, in rejudecare am obtinut dublul sumei dispusa initial. Era vorba de o eroare a expertului la denominarea sumei. Eroare care expertul a recunoscut-o in recurs, dar am fost nevoita sa formulez recurs. Acum ANRP-ul spune ca titlul executoriu a fost desfiintat.
Va doresc sa aveti o saptamana minunata.
Buna seara

Va rog daca ma puteti ajuta:

- in februarie 2012 am obtinut o hotarare judecatoreasca a instantei de contencios administrativ prin care ANRP era obligata sa achite despagubiri, daune morale si cheltuieli de judecata

- am formulat recurs, deoarece s-a strecurat o eroare in cuprinsul raportului de expertiza, eroare ce avea ca efect diminuarea sumei.

Cu sentinta din primul ciclu procesual m-am adresat executorului judecatoresc care a obtinut de la Judecatoria sectorului 2 incuviintarea executarii.

Astfel, in decembrie 2012 am obtinut suma stipulata in prima sentinta (sentinta casata).

ANRP a formulat contestatie la executare. Cauza a fost suspendata - lipsa partilor - iar ulterior perimata.

- in recurs, instanta a casat sentinta si a dispus rejudecarea

- in rejudecare am obtinut suma reala, dar lipsind o perioada din tara nu am apelat la executorul judecatoresc

- acum, ANRP solicita intoarcerea executarii, chiar daca in prezent recunoaste ca are de plata inca atat cat platise deja. Sustine ca titlul executoriu a fost desfiintat si solicita restabilirea situatiei anterioare.

Pot invoca faptul ca ANRP inca este debitoarea mea?

Va multumesc pentru atentie si va doresc o seara minunata.


Răspuns la discuția Abuz drept proprietate
Buna seara
Cum a spus Cassy. Faceti urgent plangere penala la sectia de politie de care apartine imobilul. Mergeti cu 2-3 prieteni la apartament, incercati sa intrati, si daca se ajunge la scandal, sunati la politie. Cand vine politia solicitati sa se incheie proces - verbal (sunt obligati) prin care sa constate starea de fapt. Le veti arata titlul de proprietate si solicitati sa fie consemnate injuriile, etc. la adresa Dvs. Astfel, avand in vedere ca au bruscat-o pe soacra Dvs (au aruncat cu pietre, etc) faceti plangere penala si pentru agresiune. Plangerea o formulati la politie nu la parchet (parchetul trimite la politie sa faca ancheta). In rest, cum a spus si Cassy: dati in judecata vanzatorul pentru evictiune.
Succes si o seara buna tuturor.
Răspuns la discuția dosar anrp
legea 117/2012 se refera la Titlul VII din Legea 247/2005 care nu are legatura cu Legea 9/1998. Se suspenta emiterea titlurilor de plata si evaluarea despagubirilor de catre CCSD. Este vorba de despagubirile conform Legii 10/2001 respectiv Legea 247/2005.
O zi buna
Răspuns la discuția constructie fara autorizatie
Cred ca este incidenta OUG 7/2011
30 de zile si-i dati in judecata. Daca sunteti din Bucuresti primiti primul termen in toamna anului viitor. Puteti formula cerere de preschimbare termen dar de obicei instanta le respinge. Daca sunteti din alta localitate aveti noroc.