avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate lawyer2016

Activitate lawyer2016

Buna ziua
Pentru o asociatie de proprietari cheltuielile cu revizia instalatiei comune de pe casa scarii cum se repartizeaza ? pe beneficiari sau in mod egal pe apartament ? se considera instalatia de gaze de pe casa scarii interioara ? (interiorul proprietatii comune ?) toti proprietarii beneficiaza de revizie (sot-sotie la un apartament/nr de persoane)
Am in vedere art. 88,89,91,92,93 legea 196/2018
Pana la urma este vorba de modificare sau actualizare de statut ?
Se aplica sau nu art 19. Legea 196/2018 ?
Este legal ce au hotarat cei 23 de proprietari ? (Penalizari de 0.2% in loc de 0.5% cat prevede statutul ?)
Nu s-a asigurat cvorumul de 2/3 cat prevede statutul pt modificare (nu actualizarea statutului ) ?


ynocentta a scris:

Legea nr 114/1996 ,L nr 230/2007 +conexe au fost abrogate ,iar noile prevederi legislative L nr 196/2018 obliga asociatiile de locatari initial constituite in temeiul disp L nr 114/1996 sa actual;izeze documentele asociatiei sa le depuna la ludecatoria teritoriala

S-a inregistrat la primarie conform legii 114/1996 exista incheierea judecatorului delegat


ynocentta a scris:

Daca asociatia de proprietari nu este inregistrata la judecatorie,pe cale de consecinta nu intruneste conditiile legale de functionare
Daca nu este legal constituita asociatia de proprietari,toate hotararile,deciziile adoptate de adunarile generale nelegal convocate sunt netemeinice si nelegale,inclusiv indemnizatiile acordate reprezentantilor echipei manageriale =presedinte,administrator,cenzor,etc nu au suport legal

Rectific
0.5% in primul caz si 0.2% in al doilea caz. Asociatia nu este inregistrata la judecatorie.

Asociatia are 120 de proprietari iar statutul asociatiei din 2002 prevede 5% penalizari /zi pentru restantieri. Adunarea generala din 2022 a votat cu 23 proprietari prezenti un procent de 2% penalizari/zi. In acest caz este vorba de modificare sau de actualizare de statut ? Este legal ? Se aplica art 21 din legea 196/2018 ?
Buna ziua
Am un proces cu asociatia
Expertul a repartizat pierderile de apa pe beneficiari (in mod egal pe apartament).
Toate apartamentele sunt contorizate.
Este corect ?
Perioada luata in calcul este 11/2013-10/2016
Multumesc
Mi-a respins actiunea ca nu sunt membru al asociatiei

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari

Sau cu art 52 alin 1 legea 196/2018 ?

lawyer2016 a scris:

Si cum ramane cu art 29 alin 2 legea 196/2018 ?

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari



Si cum ramane cu art 29 alin 2 legea 196/2018 ?

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari

Buna ziua
Am un proces cu asociatia unde detin in coproprietate un apartament dar nu locuiesc in el.
Detin certificat de mostenitor si sunt inregistrat la primarie pentru impozit.
Statutul asociatiei este din luna 6/2001 neinregistrat la judecatorie si neactualizat dupa legea 196/2018. Asociatia nu detine o sentinta judecatoreasca pentru infiintare.
Statutul prevede calitatea de membru al asociatiei doar pentru cine locuieste in blocul ce face parte din asociatie.
Am cerut in instanta anularea unei hotarari a adunarii generale din luna 8/2019
deoarece nu se respecta foarte multe articole din legea 196/2018 iar la judecatorie mi-a respins actiunea
datorita lipsei de interes desi am invocat art 29 alin 2 legea 196/2018.
Inca nu am primit motivarea. Voi face apel.
Doar membrii sau toti proprietarii pot actiona in instanta asociatia ?
Ce motive credeti ca ar putea invoca instanta ?
A mai intalnit cineva asemenea situatie ?
Nu am cerere depusa pentru a deveni membru al asociatiei.
Multumesc