avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate danapantea

Activitate danapantea

Sunt personal contractual angajat in institutie publica. Am solicitat modificarea contractului de munca cu acordul partilor art 41 din CM deoarece s-a modificat felul muncii prin obtinerea de noi calificari si schimbarea fisei postului cu noi atributii.
S-a schimbat si cor-ul .Tinand cont ca am vechime in munca pentru treapta urmatoare de salarizare am soliciat si schimbarea incadrarii pe un grad superior.
Contabila e de parere ca trebuie sa astept 3 ani pt promovare nu conteaza argumentele mentionate anterior.
Astept pareri.
Răspuns la discuția concurs
multumesc, asa consider si eu daca indeplinesc conditiile de participare e dreptul meu sa particip
Discuție concurs
in institutia unde lucrez se v-a organiza un concurs pentru ocuparea unui post vacant
doresc sa ma inscriu la acest concurs deoarece postul este unul superior celui pe care sunt incadrata acum
mi sa cerut sa-mi dau demisia de pe postul actual daca vreau sa particip la concurs X-(
nu am gasit reglementari in lege despre astfel de situatii.....eu consider ca e dreptul meu sa particip la orice concurs si nu trebuie sa fiu fara serviciu in momentul in care imi caut un nou job indiferent daca e la stat sau la privat
mentionez de asemenea ca sunt personal contractual in institutie publica
Sunt angajata ca personal contractual, inspector de specialitate achizitii publice grad II conditia ceruta la examen fiind minim 1 an vechime in studii.
Am facut un curs expert achizitii publice deci s-a schimbat cor-ul si vechimea mea in studii este de 7 ani. Doresc sa solicit modificarea contractului de munca deoarece s-a modificat felul muncii si fisa postului avand mai multe responsabilitati. Cei de la resurse umane mi-au zis ca trebuie sa astept 3 ani pentru promovare dar eu fiind contractual ma iau dupa Codul Muncii si acolo am gasit aceasta posibilitate.
#-oCe parere aveti ?
La functionari publici avem promovare rapida la 1 an. La personalul contractual nu am gasit in lege aceasta posibilitate. Prin comparatie putem sa promovam personalul contractual dupa un an sau asteptam 2-3 cum zice legea ?
Indeplinesc conditiile de vechime in specialitate pentru inspector principal dar nu am 3 ani de la ultima promovare. Ce fac mai astept 3 ani sau ordonatorul principal de credite poate hotari transformarea postului intr-un grad superior inaintea acestei perioade ?
Daca fac studii postuniversitare in Administratie Publica ma ajuta la ceva ? Ma refer daca sunt trecuta la alta treapta de salarizare sau alt nivel de incadrare.
Multumesc
Postul de care vorbim in institutie publica a fost scos la concurs contractual pe un grad inferior. Se poate transforma acest post intr-un grad superior ? Se da concurs pe noul post si in acest fel prin transformare nu se modifica numarul de angajati.
Multumesc
Răspuns la discuția transformare post grad superior
ok si in cazul meu daca sunt incadrata inspector grad II dar am vechime pentru inspector I A + specializare in domeniu se poate face ceva pentru schimbarea incadrarii ? Ma gandeam la un act aditional la CIM cu acordul partilor tinand seama ca incadrarea initiala este gresita.
Buna ziua.
Speta noastra: personal contractual grad II, vechime ceruta la concurs minim 2 ani in specialitatea studiilor. Intre timp am aflat ca in cazul contractualilor aceasta conditie nu era obligatorie si anume vechimea in specialitate se refera strict la functionari publici. In cazul contractualilor se aplica codul muncii deci vechimea in specialitate se refera la vechime in munca in studii superioare in cazul nostru.
Intrebare: In ce conditii se poate reveni la dispozitia initiala in care se cerea minim 2 ani vechime in specialitatea studiilor ?
Intre timp mentionez ca am facut specializare pe domeniul in care lucrez si daca se calculeaza asa cum zice Codul Muncii vechime in studii superioare ma incadrez la alta treapta de salarizare.