avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters392850

Activitate ContSters392850

Secosan a scris:

Poate nu ati auzit de copii NEMERITUOSI, care asteapta doar mosteniri fara a face nimic pentru a le merita. In afara de a avea dreptul legal, mai trebuie sa dea dovada ca merita!


Copiii "nemerituosi" nu s-au nascut asa ci, au fost educati astfel. E drept, nici legea nu e tocmai corecta. Cum spuneti, multi doar asteapta mosteniri, fara a face nimic; nici nu muncesc, nici nu au grija de cei de la care primesc mosteniri.
Pentru vinzarea unui teren extravilan, e nevoie de afișarea ofertei de vânzare la primarie.
Daca nu se gaseste cumparator in timp de un an, este nevoie de o noua afișare a ofertei de vânzare? Asa mi s-a spus la una din primariile unde familia doreste sa vinda un teren. Multumesc.
Multumesc.
Dgaspc?! E batrin, dar tot nu a dat in mintea copiilor. Il lasa puterile dar, slava Domnului, mintea nu. Eu inteleg ca dgaspc se ocupa doar de copii.
Nana_eu a scris:

... locuintei tatei (sta la bloc).

Nu, nici pe aceste nu-l "ochesc". Este deja 3/4 al fratelui meu, legal.
Buna seara.
Doresc sa il iau pe tatal meu la mine pentru a-l ingriji. Are 95 de ani. Dar, fratele meu nu ii permite. Am avut discutii in casa si de cind feciorul i-a spus "nu pleci!", tata refuza oferta mea. Tata sta singur, fratele meu ii duce mincare o data pe saptamina si medicamente o data pe luna, indiferent ce dureri mai are intre timp. In rest, se descurca singur. Greu, foarte greu.
Cu reprezentantii carei institutii as putea merge acasa la tata sa dovedesc ca nu se ocupa nimeni de el si ca are nevoie de ingrijire? Sa-l pot lua intr-un fel. Nu ma intereseaza pensia sa. Poate ramine la fratele meu pentru cheltuielile locuintei tatei (sta la bloc). Desi eu am mai putin, ma pot descurca financiar cu toate nevoile sale.
Multumesc.
Răspuns la discuția Brexit
:D :D :D
Tocmai am aflat (de la stiri, fireste) ca tezaurul Romaniei este depozitat... la Londra. Si ca in noile conditii va fi foarte greu sa-l repatriem. Am mai lasat unul pe la rusi... Cum reusim noi sa facem calcule asa de proaste? Si cum nu s-a gindit Isarescu sa-l retraga de cind au inceput discutiile despre iesirea lor din UE? Pentru ca astea, nu au fost in ultima saptamina.
Dar, cum spuneti, sa nadajduim!
Tote cele bune!
Răspuns la discuția Brexit
trandafir2 a scris:

deci aici, acasa, este problema si nu la Londra.


Dar eu, pentru noi am intrebat, nu am grija englezilor! Nu vor muri ei de foame. Chiar cred ca vor trai mai bine. Vor sti sa negocieze totul de la acelasi nivel superior. Am pus prima intrebare "valoarea monedei Euro in raport cu leul".

trandafir2 a scris:

Ati vazut ca la benzina a mai si scazut uneori pretul, la fel tariful apelurilor telefonice,... chiar si anumite servicii turistice externe,


Da, benzina scade uneori si "sare" a doua zi, dublu (locuiesc vis-a-vis de o benzinarie).
Tarifele telefonice?! Hai sa fim seriosi! Degeaba au scazut, daca ofertele lor sint de valoare mult mai mare decit inainte de reducere. Cele vechi au disparut, nu am de ales. Cu ce ma ajuta pe mine, roman, asta?
Cit despre serviciile turistice... citi romani isi permit asta? Desigur, cei ce isi permit, nu duc nici grija cursului valutar.
Si exemplele ar putea continua.
Răspuns la discuția Brexit
Mi-e teama sa nu creasca foarte mult. Si atunci, ratele in banci... Preturile cresc oricum s-ar "plimba" Euro.
Discuție Brexit
Care este parerea dumneavoastra, ce credeti ca se va intimpla cu valoarea monedei Euro, in raport cu Leul, daca Marea Britanie va iesi din UE?