avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate popaanutza

Activitate popaanutza

Răspuns la discuția Credit nevoi personale
Multumesc pentru raspuns.Are 1/2 dintr-un apartanent din fosta casatorie.
Buna ziua,tatal meu a avut un credit de nevoi personale,el a decedat,dar asigurarea nu se poate utiliza,deoarece a avut puse stenduri inainte de a lua acest credit si nu a declarat.Cauza mortii a fost cance la plamani.Pe acest credit apare doar tatal meu,mama nu apare deloc,nici coplatitor,nu este girat cu nimic.Ce se intampla cu acest credit.Fizic mama nu il poate platii deoarece are o pensie foarte mica,(1/2 din rata lunara).Va multumesc frumos pentru un sfat.
Buna ziua,incerc sa obtin o copie dupa actul constatator de deces al tatalui meu.Am facut o cerere la primarie,iar raspunsul lor a fost ca ei nu pot sa imi faca aceasta copie,sa merg la spitalul de unde s-a elibera actul.Am mers si la spital si cei de acolo mi-au spus ca nu au cum.Ce pot face,am nevoie de aceasta pentru banca.Va multumesc.
Pe langa certificatul de deces ,cei de la banca cer si succesiunea.In polita de asigurare nu apare nimic legat de bunuri mobile.Singurul bun al tatalui meu este un apartament care il are din fost casatorie,de acum 20 de ani.Noi (actuala familei) nu dorim nimic din acel apartament.
Dorim doar stingerea creditului.Cum putem sa procedam?
Buna ziua,
Tatal meu a decedat,el a avut un credit de nevoi personale la BCR,fara ipoteca.La acest credit exista si o asigurare in care este specificat ca in caz de desces,firma de asigurare achita creditul.Am fost la cei de la banca si ne cer succesiunea.Este legal sa ne ceara?Va multumesc frumos.
Discuție Succesiune
Buna ziua,succesiunea se face si in cazul in care persoana decedata nu are nici un bun?Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Uzufruct viager
Va multumesc frumos.
Discuție Uzufruct viager
Buna ziua,am o intrebare.
Am facut un uzufruct viager pentru sotul mamei mele pe casa mea proprietate personala.El are in acest moment cancer in stadiu terminal.Vreau sa stiu daca in urma acestui uzufruct,copilul sau (din casatoria anterioara) are vreun drept.Cum se stinge acest uzufruct dupa moartea sotului mamei.
Va multumesc frumos.