avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate GaborAlex

Activitate GaborAlex

Buna ziua, detin un autoturism pe numele meu.
Avand 25 de ani, asigurarea este foarte mare, doresc sa fac un contract v-c catre tatal meu, dar daca el decedeaza automat masina intra in partaj, corect? Asa ca vreau sa evit acest lucru ( daca se poate ) prin donatie cu conditia de a mi se returnna masina la decesul acestuia.

Este posibil ca atunci cand el va deceda sa primesc eu masina inapoi asa cum s-a precizat in donatie? Fara ca masina sa intre la partaj.

// Edit: Daca fac o procura notariala cu precizarea faptului ca el ( tatal ) imi ofera posibilitatea de a o vinde, de a o trece pe numele meu oricand, ar fi o varianta ok?

Va multumesc.
Buna ziua, imi cer mii de scuze daca am gresit categoria, dar am urmatoarea intrebare.

Este posibil sa pot fiu asigurat pe numele unuia dintre parinti ( sa li se traga suma asigurarii din pensia lor eventual )? Ei fiind amandoi pensionari pe caz de boala, eu fiind major, 22 de ani, neavand venit lunar, nefiind student.

Multumesc.
Răspuns la discuția Reclamatie ANAF
Nu, nu mi-au scuipat in mancare sau nimic de acest gen.

Mi-au schimbat conditiile de cazare si pe langa asta, au facut un mare teatru cand am incercat sa-l contactez pe proprietar si nu raspundea la telefon, dupa care vine sotia lui, plina cu mancare in gura, vorbea ca o vaca, cu gura plina si dupa aceea imi zice alt numar de camera, cand am auzit astea, ne-am tot contrazis, ca initial nu s-a spus ca vom primi camera cu un anumit numar, care avea si balcon, ca sa putem fuma, s-a si mentionat pe acel proces de rezervare, numarul camerei.
Dupa care zice acea nesimtita, care nu stia sa ofere nici cel mai mic respect, de a nu vorbi cu gura plina, ca daca vrem ne da banii inapoi si gata sa ne cautam altundeva. ( fiind pe 31 decembrie, rezervarea fiind facuta ininainte cu 2 saptamani ).


Discuție Reclamatie ANAF
Daca fac reclamatie pentru o evaziune fiscala la o pensiune ( nu mi-au oferit bon fiscal, nici la rezervare, nici la predarea cheilor ), ANAF-ului, risc sa fiu chemat in instanta la judecare ? Daca se ajunge sa fie anchetati pentru evaziune fiscala.

Tin sa precizez ca eu n-am solicitat bon fiscal, dar din cate stiu este obligatia lor sa ofere, nu ?

Fiindca am gasit art. 10 din ORDONANTA DE URGENTA nr.28/1999 care spune asa:
"(10) În cazul în care operatorii economici prevăzuţi la alin. (1) nu înmânează clientului bonul fiscal sau înmânează un alt document decât bonul fiscal, cu excepţia situaţiei prevăzute la alin. (8), clientul este obligat să solicite operatorului economic înmânarea bonului fiscal."

Eu oarecum nu mi-am indeplinit aceasta obligatie, mai bine ma abtin din a face reclamatie ?
Discuție Onorariu avocat
Buna seara, trec direct la subiect, deci, pe scurt, eu sunt in strainatate fiind nevoit sa ma intorc in tara sa semnez un P.V de impacare ( in legatura cu celalalt subiect creeat de mine ) . Acum eu sunt curios si interesat de un pret cerut cu APROXIMATIE de un avocat, ca sa faca el, asta in locul meu ca sa nu mai vin in tara si sa pierd timp si poate chiar mai multi bani decat pe un avocat.
Si inca cateva mici intrebari, de ce avocat as avea nevoie, cu experienta in care din zecile de domenii de avocatura. Cum se procedeaza in cazul meu ? Cum imi exprim eu acordul fata de avocat ? Cum trebuie sa decurga discutiile astea cu un avocat la distanta, doar telefonic ? Un loc bun online unde sa gasesc avocati ? Erau niste linkuri cu avocatii din tara in alte topicuri, dar nu.l mai gasesc.
Multumesc.
Răspuns la discuția Viza UK dupa Brexit
Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie


De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.


Inca un citat care mi-a tot dat de gandit

Restrictiile pot fi ocolite de etnicii maghiari din Romania care, din 2011, au posibilitatea de a obtine cetatenia maghiara si un pasaport. Spre deosebire de Romania, Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceste tari.





P.S Asculta bine si partea cu Statele Unite: [ link extern ]

Spre deosebire de romani, cei care au pasaport unguresc se pot angaja fara probleme si in Elvetia si nici nu au nevoie de viza pentru a ajunge in Statele Unite.


Imi cer scuze, dar s-a produs o eroare incat s-au facut mai multe postari in timpul editarii, va rog sa le stergeti.
Răspuns la discuția Viza UK dupa Brexit
GaborAlex a scris:

Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie


De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.


Inca un citat care mi-a tot dat de gandit

Restrictiile pot fi ocolite de etnicii maghiari din Romania care, din 2011, au posibilitatea de a obtine cetatenia maghiara si un pasaport. Spre deosebire de Romania, Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceste tari.
Răspuns la discuția Viza UK dupa Brexit
Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie


De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.
Buna ziua, am tot citit, m-am tot informat de peste tot DACA cu cetatenie DUBLA ( Maghiara + Romana ) se poate parasi continentul fara VIZA, in special daca se va putea merge in Anglia fara viza ( DUPA ce va iesi din UE complet ).

Pana la urma care este adevarul ? Se va putea merge in Anglia ( dupa ce va iesi din UE ) avand cetatenie dubla, adica maghiara si romana si detinand un pasaport unguresc ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Act sexual intre minori
Este clar ca poate declara orice doreste ea, dar trebuie si dovedita acuzatia cu probe clare.

Dar mai sunt si cazuri mai "speciale" in care acuzatiile de viol se confirma chiar daca ele n-au existat, sau cel putin n-au fost comise de persoanele acuzate.