Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza UK dupa Brexit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza UK dupa Brexit

Buna ziua, am tot citit, m-am tot informat de peste tot DACA cu cetatenie DUBLA ( Maghiara + Romana ) se poate parasi continentul fara VIZA, in special daca se va putea merge in Anglia fara viza ( DUPA ce va iesi din UE complet ).

Pana la urma care este adevarul ? Se va putea merge in Anglia ( dupa ce va iesi din UE ) avand cetatenie dubla, adica maghiara si romana si detinand un pasaport unguresc ?

Multumesc.
Inca nu s-a stabilit daca Marea Britanie va impune vize cetatenilor UE dupa finalizarea formalitatilor de parasire a UE. Deocamdata nici nu au instiintat despre dorinta de a parasi UE.
Si care ar fi diferenta daca un cetatean detine cetatenie dubla RO-HU? Ambele tari sunt membre UE astfel ca vor beneficia de aceleasi conditii pe care le-ar avea un cetatean cu cetatenie franceza si germana, italiana si maghiara, etc.
Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie

De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.
GaborAlex a scris:

Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie

De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.

Inca un citat care mi-a tot dat de gandit

Restrictiile pot fi ocolite de etnicii maghiari din Romania care, din 2011, au posibilitatea de a obtine cetatenia maghiara si un pasaport. Spre deosebire de Romania, Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceste tari.
Intrebarea era alta, dar se pare ca n-ai inteles.

Eu am intrebat in special daca SE POATE PARASI statul folosindu-ma de cetatenia MAGHIARA.

Aici hai sa-ti spun si care este diferenta, Ungaria este in spatiul Schengen, iar Romania nu este, acesta este o diferenta enorm de mare, care din cate am inteles, daca n-am inteles gresit, este ca se poate pasi pe alt stat ( asta nu stiu daca e nevoie sa fie tot pe spatiul Schengen ), cu pasaport unguresc, bineinteles.

Dar din cate am inteles, se accepta vizite de genul doar in scopuri turistice, de chestia asta nu sunt sigur si rog pe cineva care stie, sa raspunda concret.

2 state membre ale Uniunii Europene, au decis sa nu aplice in totalitate acquis-ul Schengen, dar colaboreaza cu statele membre Schengen in anumite domenii, respectiv:
1) Irlanda
2) Marea Britanie

De aceea va rog, raspundeti-mi doar daca stiti ceva sigur, de preferat legea care spune negru pe alb.

Inca un citat care mi-a tot dat de gandit

Restrictiile pot fi ocolite de etnicii maghiari din Romania care, din 2011, au posibilitatea de a obtine cetatenia maghiara si un pasaport. Spre deosebire de Romania, Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceste tari.

P.S Asculta bine si partea cu Statele Unite: [ link extern ]

Spre deosebire de romani, cei care au pasaport unguresc se pot angaja fara probleme si in Elvetia si nici nu au nevoie de viza pentru a ajunge in Statele Unite.

Imi cer scuze, dar s-a produs o eroare incat s-au facut mai multe postari in timpul editarii, va rog sa le stergeti.
GaborAlex, utilizator
Salut,ai să-ți spun eu care este diferența,eu mă duc fără viză în America și pentru unguri dacă am înțeles bine,nu se mai duc fără viză.