avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate tomyblue

Activitate tomyblue

Revin, vad ca nimeni nu doreste sa ne indrume. In cazul meu, pensia de 608 lei stabilita dupa 18 ani de munca, nu inseamna ca nu am muncit, ci ca am facut o mare greseala lucrand multi ani la negru, in imobiliare, unde cam asa s-a lucrat o lunga perioada, si inca in vreo 2 firme, si multi ani in care am avut o firma, unde nu am cotizat la stat. De aceea nici nu am contestat pensia stabilita, dar acum doresc ca aceste mici facilitati sa mi se respecte, in esenta totul se rezuma la 2 lucruri
1. Sunt pensionar cu drepturi de punere in plata de la data de 17-05-2022
2. OUG 74 este data in 02-06-2022 . Restul sunt discutii sau interpretari eronate, care nu respecta legea !

tomyblue a scris:

Buna ziua, am o problema legata de ajutorul de 700 lei acordat pensionarilor. Am facut o sesizare la CJP Dambovita deoarece nu am primit acel ajutor si mi s-a raspuns ca acel ajutor financiar vizeza DREPTURILE PLATITE IN IULIE 2022, NU CELE CUVENITE, iar eu NU FIGURAM IN PLATA IN LUNA IULIE !?
Am devenit pensionar pt. limita de varsta la data de 17.05.2022, data de la care SE FACE PLATA DREPTURILOR CONFORM DECIZIEI, deci data de la care am aceste drepturi !, pensia fiind stabilita in cuantum de 608 lei. Am primit in 15 august pensia retroactiva pe perioada de la 17.05.2022 pana atunci, deci drepturile mele curg, conform deciziei de pensioanre din 17.05.2022, si nu am nici o vina ca cei de la pensii au probleme cu baza de date si actualizarea ei. Mai mentionez ca dosarul meu a fost trimis din data e 04.04.2022 si a fost complet .
Va rog sa ma ajutati, deoarece mi se pare o interpretare abuziva si ilegala a OUG nr. 74 din 02.06.2022, sa mi se ia un drept de lege, pt. ca ei in loc sa-mi dea pensia din luna urmatoare a pensionarii, in speta luna iunie, si sa am dreptul la acest ajutor, se misca cu intarziere ! Ajutati-ma va rog, nu stiu ce sa fac. Va multumesc

Buna ziua, am o problema legata de ajutorul de 700 lei acordat pensionarilor. Am facut o sesizare la CJP Dambovita deoarece nu am primit acel ajutor si mi s-a raspuns ca acel ajutor financiar vizeza DREPTURILE PLATITE IN IULIE 2022, NU CELE CUVENITE, iar eu NU FIGURAM IN PLATA IN LUNA IULIE !?
Am devenit pensionar pt. limita de varsta la data de 17.05.2022, data de la care SE FACE PLATA DREPTURILOR CONFORM DECIZIEI, deci data de la care am aceste drepturi !, pensia fiind stabilita in cuantum de 608 lei. Am primit in 15 august pensia retroactiva pe perioada de la 17.05.2022 pana atunci, deci drepturile mele curg, conform deciziei de pensioanre din 17.05.2022, si nu am nici o vina ca cei de la pensii au probleme cu baza de date si actualizarea ei. Mai mentionez ca dosarul meu a fost trimis din data e 04.04.2022 si a fost complet .
Va rog sa ma ajutati, deoarece mi se pare o interpretare abuziva si ilegala a OUG nr. 74 din 02.06.2022, sa mi se ia un drept de lege, pt. ca ei in loc sa-mi dea pensia din luna urmatoare a pensionarii, in speta luna iunie, si sa am dreptul la acest ajutor, se misca cu intarziere ! Ajutati-ma va rog, nu stiu ce sa fac. Va multumesc
Buna ziua, am primit azi prin posta decizia de pensionare pt. limita de varsta, cu drepturile stabilite de la jumatatea lunii mai cand am implinit varsta de 65 de ani. Totul ok, trec peste faptul ca am facut greseala de a lucra multi ani la negru, fara a plati cotizatia, imi asum vina.
Mi-au stabilit un stagiu total de cotizare in mod corect, de 17 ani si aproape 9 luni, si cuantumul pensiei de 608 lei !? Intrebarea mea este .
- De ce nu 640 lei cat stiu ca este acum pensia minima dupa o cotizatie de minim 15 ani, nu ca ar conta f. mult diferenta, poate sa fie o greseala ?
Multumesc anticipat !
Are rost sa fac in termenul de 45 zile prevazut contestatie, asta insemnand drumuri de aproape 50 km pana la Targovidte sau nu ? Multumesc
Buna ziua, am 63 de ani,sunt somer si am terminat de 2 luni si ajutorul de somaj pe 1 an. Am ca istoric medical , pe langa o guta pe care am obosit sa o tratez fara rezultat ( deci nu mai iau medicatie ) o afectiune a inimii pt. care iau de ani de zile medicamente, si fara de care viata mi-ar fi pusa in pericol ! Reteta pt. inima ma costa exact 40 lei. Am sunat dimineata la asistenta de la medicul de familie ( cum faceam de obicei, ca sa nu mai stau acolo cu multi bolnavi inghesuit in situatia cu aceasta pandemie) sa o rog sa-mi faca o reteta cu medicatia obisnuita ( la liber bineinteles) si voi trece sa o iau. ( locuiesc in provincie in mediu rural). Asistenta mi-a spus ca nu mai imi poate da reteta decat daca platesc acest serviciu !!! 9 de fapt consultatia) si ma costa 50 lei !!!!!
In acest caz, daca eu nu am acesti bani sau nu imi permit ce fac, stau si astept un alt preinfarct, asa cum am mai avut ???
Mentionez ca in afara de prima data cand m-a luat in evidenta, absolut niciodata medicul ( o femeie) nu mai m-a consultat sau nu mi-a luat macar tensiunea ( asa cum era obligata din cate stiu) !!! Si nu cred ca un consult, in cazul meu cu un stetoscop mi-ar schimba tratamentul de ani de zile si ar fi justificat, bolile de inima nu se vindeca singure !
Astept cu nerabdare un raspuns avizat, nu mai am pt. maine medicatie si nu stiu ce sa fac. Va multumesc, cu stima , Doru M.
Buna ziua, ieri, in data de 17 -05-2020 mi-a expirat CI. In mod normal ar fi trebuit sa ma duc cu minim 15 zile inainte la politie pentru eliberarea unui CI nou, dar, din cate stiu , pentru ca ne aflam de 2 luni in stare de urgenta, nu m-am dus, stiind ca actele ar fi trebuit sa mai aiba valabilitate inca 3 luni ! Intrebarea mea este, acum ma pot duce la politie, si, daca deja au inceput sa elibereze C.I. cu CIP ? Multumesc,
Cu stima, Doru M.
Buna ziua
De ani de zile mi-am asigurat casa cu o asigurare extinsa Armonia de la Alliance Tiriac. Cum aceasta imi expira zilele urmatoare si trebuie sa-mi fac alta, m-am interesat la asiguratorul meu si am aflat ca Tiriac a desfiintat vechiul tip de asigurare ( ca sa poata de fapt mari primele de asigurarae) si din acest an va fi alt tip, mai scumpa, structurata pe pachete . In mod obligatoriu, cu toate ca aveam o asigurare extinsa , statul ( talharul nr. 1 ) ma obliga sa fac si o asigurare PAD ! Si intreb acum, pentru ca din cate stiu populatia nu prea le-a facut, daca imi pot face o asigurare facultativa , ca si pana acum, dar sa nu mai fac si PAD ? Pana acum, companiile de asiguari nu aveau voie sa-ti faca asigurare facultativa, decat daca face-ai si Pad ! S-a schimbat ceva ? Multumesc
Răspuns la discuția Carte identitate cu cip
Nu sunt un om bogat si nici important, sunt doar un om in varsta si trecut prin viata si vreau sa raman : LIBER !
In rest.....no comment
Răspuns la discuția Carte identitate cu cip
Pentru ca sunteti atat de curioasa ? si doar pentru asta,o sa va satisfac curiozitatea:
- nu fac parte ( daca asta credeati ) din corul celor care blameaza implementarea acestui cip pe C.I. fiindca ar fi "elementul diavolului",ar dauna sanatatii persoanei sau ar influenta mentalul ei !( cum si-au exprimat unii parerea )
- cred insa ca, cu ajutorul lui ,daca cineva ( ca exemplu: dintre cei care isi spun "Noua Ordine Mondiala",slugile acestora sau institutiile controlate de acestia ) doresc sa stie unde te afli intr-un anumit moment, in ce directie te deplasezi, etc.,o pot face cu usurinta, si asta nu mi se pare normal pentru intimitatea sau chiar siguranta persoanei: nu mi se pare normal nici ca, nu peste mult timp nu vom mai putea face plati cu cash, deci toti banii unei persoane vor fi la vedere, ce credeti e normal ? Si mai cred ca nimeni nu are dreptul sa ne supravegheze viata, atat timp cat convietuim ca oameni normali, demni si care actioneaza legal si moral !.
Cu stima , Doru M.
Inteleg ca pe viitor, pe masura ce C.I. vor expira noile C.I. vor contine in mod obligatoriu un cip. Intrebarea mea este daca ne putem opune acestei masuri care cred ca incalca cel putin o prevedere din constitutie/sau putem actiona in instanta statul , si daca exista posibilitatea legala sa obtinem o C.I. fara cip, Multumesc, cu stima Doru M.
Eu nu sunt avocat,dar inteleg tot din discutiile de aici despre modalitatle de restituire a sumelor ca se returneaza si dobanda; iar eu am bifat pe cerere faptul ca cer si restituirea dobanzii. Nu am primit nici o decizie prin posta sau pe e-mail, doar am constatat verificand contul prin internet banking ca am suma respectiva in cont.