avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate andr33i

Activitate andr33i

Poveste complicata, dar pe scurt, avem un srl la care nu s a mai depus de 2 ani situatiile la anaf, este inactiv si exista datorii la buget ). Pe srl este inmatriculat un autoturism care a avut credit ( da, credit, nu leasing, masina a fost inmatriculata de la inceput pe srl ) auto ( terminat de curand ). Am cazut de acord cu un prieten sa ii cedez auto in schimbul unor datorii acumulate dar nu stiu cum se poate scoate masina din firma. Teoretic trebuie sa i o vand, dar fiind inactiva firma nu pot factura. Ce posibilitati exista? Se poate reactiva srl ? Va multumesc!
Buna ziua, ptr venituri de 400.000 ron/an activitate consultanta, fara cheltuieli de inregistrat (sau f mici), ce varianta este optima ptr "cheltuirea" sumelor intrate in interes personal? Se justifica offshore? Multumesc
Creditor fiind banca sau din acest moment pot trata problema doar cu executorul? Exista acest obicei sa se acorde o esalonare de catre executor?
Buna ziua, am un credit auto pe o firma ( devenita inactiva ) si pentru intarzieri banca a decis sa renunte. Am primit instintare de la un executor judecatoresc ca incearca proprirea sumei ramasa de plata,etc ( nu scrie nimic in instintare dar teoretic masina poate fi executata, avand garantie in ctr ).
Intrebarea este daca exista cutuma de a esalona plata la executor sau am varianta de a ma impotrivii in instanta executarii cu scopul de a trage de timp, avand nevoie de 2-3 luni pentru a platii integral datoria. Multumesc
Buna ziua, sunt angajat si am dorit sa fac un credit la banca x, din pacate la aceeasi banca firma are cont si are o proprire pe o suma mica. Banca nu mi poate acorda credit din cauza propriri. Ptr moment admin e plecat si nu il pot contacta.

Intrebare: pot plati eu direct la anaf ( fiind angajat al firmei ) suma datorata si sa obtin hartia pentru ridicarea propriri ?

Multumescc
Pentru calculul indemnizatiei crestere copil se iau in calcul ultimele 12 luni de cotizatie. In cazul concediilor pre si post natal cand primim 85% din salariu, aceste luni se trec pe adeverinta dusa ca si venituri? Sau se calculeaza strict perioada lucrata inaintea concediilor maternale?

Va multumesc.
Situatia este urmatoarea, sunt insarcinata, termen nastere 15 octombrie 2018, din 15 septembrie intrerup munca cu demisie, fara preaviz ( asa am avut intelegere cu angajatorul, nu conteaza motivele ), am lucrat permanent ultimii 2 ani. Intrebari:

- afecteaza demisia cererea mea de indemnizatie crestere copil ?
- in acest caz, cand practic nu mai sunt angajata la nasterea copilului, cand depun cererea ptr indemnizatie, imediat dupa nastere sau trebuie sa astept acele 40+ zile minime de postnatal.

Va multumesc ptr ajutor!
multumesc frumos
da, lucrez fara intrerupere de cativa ani si intentionez sa lucrez pana in ultima zi, cel putin asa a fost la prima nastere. Nu stiu la ce "statut" faceti referire :(
Buna ziua, din ce moment pot aplica pentru CCC?
Nu intentionez sa iau prenatal/postnatal, vreau sa intru in CCC imediat dupa nastere si sa solicit indemnizatia.