avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate dragomirmihai87

Activitate dragomirmihai87

Buna ziua,
Știe cineva cât întâlnite sunt cazurile in care minorul care are 10 ani si dorește să stea cu celelalt părinte, decât cel căruia i-a fost încredințat("custodie comuna ").
Au succes ca si cazuri in România si daca instanta chiar tine cont de opinia copilului la vârsta aceasta.
Si care ar fii pașii corecți de urmat.

Mulțumesc frumos.
Buna seara,
De 2 zile am primit o citatie pe cale de ordonanta presidentiala, in care fosta fosta nevasta doreste sa plece o luna si ceva cu copilul in Cipru in vacanță.
Ca motivare are ca la sfarsitul lunii martie va opera fetita(4 ani) de polipi si ca vrea sa ii faca tratament cu aerosol la mare in Cipru, la o luna si ceva diferenta fata de operație.
Desii nu are nici o motivare de la medic pt iesirea din tara si stiu sigur ca ea va pleca cu ceva persoane dubioase de etnie..., eu nu doresc sa ii dau acceptul si din contra daca copilul are nevoie de tratament cu aerosol sunt dispus sa il platesc, mai ales ca aici unde locuiesc jud Valcea, avem asemenea stațiuni.

Ce ma sfatuiti sa fac....
Problema este ca nimeni nu doreste sa vina ca martor..... Iar eu dovezi palpabile ca ea umbla cu oameni dubiosi nu detin.
Si intervene asupra programului meu de vizita care il am cu fetita:marti si joi in fiecare săptămână de la 16.00 la 19.00 si doua weekend-uri de vineri seara pana duminica seara.

Poate sa obțină acest accept, chiar daca eu nu sunt de acord.

Ce posibilități am....
Nu doresc sa denigrez, dar ea incearca din rasputeri ca ea sa ma indeparteze de fetiță, iar despre problemele pe care le are fetita aflu doar de la vecini si cunoscuți.





Îmi puteți da și mie mai multe detalii despre ce lege a fost modificata??
Și ce despre ce asociatie este vorba?!
Pt ca. Observ din discuții ca unii din useri, va cunoașteți destul de bune.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbesc din experienta :

Legea nu este bine făcută pentru tot ce înseamnă custodie comuna, program vizita, alienare parentala.
Iar judecătorii nu au nici un fel de răspundere, dau cu pixu și se duc acasă, iar tu ca părinte ramai cu problemele.
Iar aici ma refer concret la cazurile de :
Sunt asa zise "mame" care doar pun piedica copiilor sa aibă relații cu tatii și se ascund după lege.,care culmea pentru mame nu prevede sancțiuni.
Sau cum zice avocata mea "" Unde ați văzut dumneavoastră sentințe date împotriva mamelor "".

Te lupți cu morile de vânt.
Protecția copilului,deșii o sa devin probabil puțin vulgar... Niște putori care stau pe banii cetățeanului, odată nu am văzut scris un raport detaliat care sa facă diferența între ce se întâmplă real și nu.

Politia care sta și uita la ultima virgula scrisa din hotărârea judecătorească și cauta sa se ascundă dacă pot și după puncte.
De procese verbale nici nu se pune în discuție.

Instante nu țin cont de interesul suprem al copilului, care dau din pix ca la școală când învățau sa scrie primele litere.

Procese ce se insira cu anii, care îmbogățesc doar anumite buzunare, dar care rămân fără prea multe efecte.
Ajung copii de cresc mari și nu își mai recunosc părinții.......

Rezultate și aici enumăr doar ce a apărut la televizor nu și cele de care nu se stie:

Părinții care răpesc copii si se ascund cu ei prin nu știu ce sat uitat de lume.

Polițai care se sinucide impreuna cu copilul

Părinte care îl bate pe celalalt părinte din cauza frustrărilor ca nu își poate vedea copilul.

Lege de doi bani, fără sa aibă pedepse concrete și pentru mame și pentru tați.

Iar Martzone se pare ca faci parte din aripa asta a asa. " ziselor mame".

Noroc ca dicționarul limbii române măcar a fost corect cu astfel de persoane.



Întrebarea mea este de nimeni nu face nimic în acest sens....
Și care ar fii calea pentru a schimba legea.
Care ar fii pașii.......
Vorbesc din experienta :

Legea nu este bine făcută pentru tot ce înseamnă custodie comuna, program vizita, alienare parentala.
Iar judecătorii nu au nici un fel de răspundere, dau cu pixu și se duc acasă, iar tu ca părinte ramai cu problemele.
Iar aici ma refer concret la cazurile de :
Sunt asa zise "mame" care doar pun piedica copiilor sa aibă relații cu tatii și se ascund după lege.,care culmea pentru mame nu prevede sancțiuni.
Sau cum zice avocata mea "" Unde ați văzut dumneavoastră sentințe date împotriva mamelor "".

Te lupți cu morile de vânt.
Protecția copilului,deșii o sa devin probabil puțin vulgar... Niște putori care stau pe banii cetățeanului, odată nu am văzut scris un raport detaliat care sa facă diferența între ce se întâmplă real și nu.

Politia care sta și uita la ultima virgula scrisa din hotărârea judecătorească și cauta sa se ascundă dacă pot și după puncte.
De procese verbale nici nu se pune în discuție.

Instante nu țin cont de interesul suprem al copilului, care dau din pix ca la școală când învățau sa scrie primele litere.

Procese ce se insira cu anii, care îmbogățesc doar anumite buzunare, dar care rămân fără prea multe efecte.
Ajung copii de cresc mari și nu își mai recunosc părinții.......

Rezultate și aici enumăr doar ce a apărut la televizor nu și cele de care nu se stie:

Părinții care răpesc copii si se ascund cu ei prin nu știu ce sat uitat de lume.

Polițai care se sinucide impreuna cu copilul

Părinte care îl bate pe celalalt părinte din cauza frustrărilor ca nu își poate vedea copilul.

Lege de doi bani, fără sa aibă pedepse concrete și pentru mame și pentru tați.

Iar Martzone se pare ca faci parte din aripa asta a asa. " ziselor mame".

Noroc ca dicționarul limbii române măcar a fost corect cu astfel de persoane.



Întrebarea mea este de nimeni nu face nimic în acest sens....
Și care ar fii calea pentru a schimba legea.
Care ar fii pașii.......


Nu

gi-jane2 a scris:

Fac obiectul partajului ?
Ati facut un inventar al lor cand ati plecat ?


Pentru început te sfătuiesc sa vb cu un avocat.
La ce povestești.....
E cale lunga de lupta pentru copil.
Dute și i-a copilul de unde este, adu-l acasă.
Fă-i plângere la politie și protecția copilului pt abandon, în cazul ca a plecat definitiv și ai cum sa dovedești.

Dar in primul rand vorbește cu un avocat.

Am înțeles și cu siguranță o sa înștiințez instanta.
Dar alta soluție pașnică și cu efect Pt a putea întra în apartament nu exista??!!

Vreau sa vad dacă mai sunt toate lucrurile acolo???
gi-jane2 a scris:

Dvs v-ati mutati din casa de bunavoie, asteptati rezultatul procesului de partaj.


Buna seara,

Am divortat de 2 ani jumatate si fosta sotie a ramas in apartament impreuna cu fiica noastra,eu luand decizia de a pleca pentru a nu mai degenera situatiile scandaloase ale fostei sotii.
Intre timp a fost introdus partajul,care este in desfasurare.
Acest apartament este luat printr-un imprumut bancar la care eu sunt principalul la imprumut,iar fosta garant.Suntem amandoi copropietari.

De curand am fost la apartament sa imi iau copilul conform ordonantei presedintiale ,ca sa pot sa imi vad copilul si am observat cand am incercat sa deschid usa ,ca yala la apartament a fost schimbata.

Nu stiu nimic despre asta,nici nu am fost instiintat iar acum nu pot intra in apartament .Am incercat sa vorbesc cu fosta ,nu doreste sa imi dea cheia de la yala noua nici nu imi explica de ce mi-a taiat accesul.

Ce pot face???
Bună ziua

Sunt divorțat de 2 ani jumătate,în urma căsătoriei rezultând o fetita, care acum are 4 ani jumătate.
Îmi iubesc copilul și tot timpul, mi-am făcut datoria de tata fata de copil, nu numai prin plata pensiei alimentare, dar și prin faptul de a fii lângă copil ai cumpăra cele necesare de zi cu zi, hăinuțe, mâncare, încălțăminte, plătit la grădiniță extraactivitati.

Doar ca fosta soție, pas cu pas și sistematic încearcă sa ma îndepărteze de fetita, ma vorbește de rău și ii povestește tot felul de tâmpenii,iar fetita se vede clar cum astfel de vorbe încep sa o afecteze.

Mai nou ieri 24.12, am înștiințat-o ca voi merge azi sa îmi vad copilul conform Ordonantei pe care o am în vigoare(am și proces de stabilite program vizita în desfășurare).
În schimb ea a decis sa îmi răspundă ca de fapt numai scrie ce scria în ordonanta și ca înseamnă altcumva și ca ea va fii plecata din localitate cu fetita.

ÎN ORDONANTA SCRIE ASA:
'' .... respectiv câte doua zile în fiecare săptămână, Martea și Joia de la orele 16.30-19.00,cu preluare de apelant sau bunica paterna de la grădiniță. ''
Pana acum nu am avut nici o problema când au fost vacante sau sarbatori,a mai făcut câte o chestie ca nu venea la timp cu fetita și întârzia intenționat câte o jumate de ora sau o ora.
Acum zice ca programul se refera pe perioada grădiniței, dar acolo în hotărâre nu se refera, pe perioada sau an școlar,scrie doar cu preluare.

Ce pot sa fac, vreau sa îmi vad și eu copilul ide sărbători.

Toata lumea îmi spune ca nu am ce sa ii fac ca este mama și ca instantele nu o sa dea niciodată o hotărâre contra mamei.
Eu nu mai înțeleg nimic, dacă și cu hotărârea în mana nimeni nu face nimic, ce soluție îmi rămâne.

Va rog ajutați-mă.