avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate luciano11

Activitate luciano11

in cazul in care am cumparat un apartament de la o persoana fizica , tranzactia neffind purtatoare de tva , iar acum doresc achizitia unui apartament de la o persoana juridica tranzactia fiind purtatoare de tva , ce cota mi se va aplica ? dpdv suprafata se incadreaza la 5 % . multumesc !
Răspuns la discuția intrebare teren succesiune
deci nu pot sa fractionez drepturile succesorale ? :)

daca masa succesorala e compusa din mai multe bunuri si eu vreau sa vand doar unul ?
Răspuns la discuția intrebare teren succesiune
Pentru a vinde drepturile succesorale este suficient contractul de vanzare cumparare datat 1950 ? sau sunt necesare si alte documente in vederea evidentierii exacte a terenului ? Multumesc !
Răspuns la discuția intrebare teren succesiune
In contractul de vanzare cumparare sunt mentionati doi vecini , borna satului (nu stiu ce poate sa reprezinte) si la rasarit soseaua ( ma gandesc ca este drumul judetean actual) . Am trimis un mail la primaria din sat cu o cerere de identificare a terenului si le-am trimis contractul de vanzare cumparare .
Buna ziua,

Doresc sa fac succesiunea dupa bunicii mei pentru un teren in Rosia Jiu. Ultimul domiciliu al bunicilor Bucuresti, data decesului 1998 respectiv 2004.

Pentru acest teren am un contract de vanzare cumparare in original datat 1950.

Cum pot afla informatii legate de teren , unde este situat exact , exista sau nu constructie pe el - abuziv, care ar fi valoarea de piata in conditiile in care vor fi costuri cu succesiunea, cadastru , impozit de platit din urma etc. astfel incat sa pot lua o decizie daca realizez succesiunea sau daca imi exercit dreptul de a vinde drepturile succesorale pe acel teren catre o ruda interesata.

Sunt singurul mostenitor.

Va multumesc,
Lucian

Răspuns la discuția documente necesare succesiune
ma puteti ajuta cu un raspuns va rog
Răspuns la discuția documente necesare succesiune
succesiunea trebuie realizata pentru primele doua dupa bunicul - decedat in 2004, iar pentru terenul nr 3 - bunicul este unul din cei 5 mostenitori . Nu am data decesului.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a stabili succesiunea pentr 3 bunuri imbobile aflate in urmatoarea situatie :

- teren 1 - un singur mostenitor- pentru care am contractul de vanzare cumparare si chitanta . Nimic de la primarie sau de la taxe si impozite locale . Posibil ca pe acest teren cineva sa fi construit o cladire insa nu a avut o semnatura din partea mostenitorilor de drept.

- teren 2 - un singur mostenitor - am de la primarie procesul verbal de punere in posesie emis in 1994 .

- teren 3 - 5 mostenitori - am de la arhivele statului un document unde se arata ar trebui sa fie impartit la 5 . Din surse nu neoficiale , pentru acest teren atribuirea ar fi fost facuta doar catre 2 mostenitori si terenul deja vandut. Se mai poate face ceva in acest caz ?

Multumesc, frumos !