avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Activitate AAdriana8

Activitate AAdriana8

SI daca il pun nemotivat cum il platesc?
BUna ziua! Am un caz similar, colegul nostru era in concediu medical cod indemnizatie 14. In fiecare luna in jurul datei de 15 imi cerea adeverinta pentru eliberarea certificatului medical. Luna aceasta nu a mai apucat sa mi aduca certificatul medical. Duminica 14.08 s-a stins din viata. In aceste conditii cum se procedeaza . Cu incetarea am inteles de la cazul de mai sus. Dar perioada 1-14.08.2022 cum il trec neavand certificatul medical? Multumesc de ajutor
Normativul p95/1977 mai este de actualitate?
Referitor la noile modificari din 01.08.2022, la plata contributiilor pentru sal part time care nu asimileaza venituri egale sau mai mari de sal minim.
In constructii cum se aplica?
Se va plari diferenta dintre 21.025% si 25%; 10% si impozit?

Multumesc
Avertizon de integritate.

Buna ziua!

Am o nelamurire cu acest avertizor de integritate, Societatile comerciale sunt obligate sa angajaze o persoana pe acest post?
Care este baza legala. Am tot cautat pe net si nu am gasit-o.
Acest avertizor de intergitate poate fi angajat si part time?
Multumesc,
Răspuns la discuția Situatie: CFP si CM
Daca s-a itrodus si data de incetare a CFP ului cum se procedeaza? Normal o suspendare incetata nu mai poate fi corectata, modificata sau anulata. Doar se poate interveni asupra datei de incetare a ultimei suspendari, prin modificarea datei de incetare.
Discuție SALARIU
Buna ziua! Avem o colega care doreste sa se intorca din CIC, mentionez ca a stat 4 ani acasa , deoarece a nascut doi copii. Acum doreste sa se intorca la munca, incepand cu data de 14.09.2018
Problema este ca salariul ei brut la vremea actuala era de 1.493 lei in 2014.

Acum nu se mai pot face modificari la salariu dupa, adica modificarea salariului trebie facuta anterior inceperii activitati.

Cum ma sfatuiti, va rog frumos sa procedez.

Multumesc
Răspuns la discuția DEMISIE CIM CF ART ALIN *
Da, ce sa zic...inspectori de la ITM mi -au spus altceva. Dar va multumesc pentru deranj.

Cornel Vasile a scris:

Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia ... in cazul dvs., ar trebui sa contestati in isntanta cererea lui de incetare a c.i.m.

Si cand angajatul este fara pic de bun simt. Salariul i s-a platit la timp, a lipsit cand si cum a vrut. Unde este nerespectarea clauzelor contractuale si tousi demisia si-o da cu art 81. alin8?

Cornel Vasile a scris:

1. Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.

2. Art.81 (8) C.mun. - Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Neplata salariului poate constitui motiv de a demisiona fara preaviz.

3. Aveti inregistrata demisia ? Daca este inregistrata,si ati invocat art.81 alin.8 C.mun., atunci raportul de munca a ncetat la data de 05.03.2014.

4. Art.40 alin.2 C.mun.:
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Prin urmare, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata salariului, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea reapausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
Medierea coflictelor de munca poate interveni atat in faza extraprocesuala (inaintea declansarii unui proces in fata instantelor de judecata) cat si in etapa procesuala (dupa ce s-au formulat cereri de chemare in judecata, apeluri sau recursuri).
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare. ( art. 178 (2) din Legea 62/2001 a Dialogului social)

Răspuns la discuția DEMISIE CIM CF ART ALIN *
Din pacate nu a motivat absolut nimic, doar a trecut art 81 alin 8. As vrea sa am cui comunica, dar din pacate nu raspunde nici la telefon , nici la mesaje nici la mail.
Acum nu cred ca ni se acorda demisia in baza orcarui articol il trecem noi in cerere.
Adica am intanit cazuri in carepe cererea de demisie era trecut art 55b si i s-a desfacut disciplinar.

Cornel Vasile a scris:

Nu prea aveti cum sa-i faceti incetarea in baza altui articol ... ar trebui sa- comunicati ca nu se poate inceta c.i.m. in baza acelui artiicol ca angajatorul si-a indeplinit toate obligatiile asumate prin c.i.m.