avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate AAdriana8

Activitate AAdriana8

Conform OUG 130/2021 Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maximum 24 de luni de la momentul încheierii contractului individual de muncă
• Aceasta se aplica : Începând cu data de 1 ianuarie 2022 , salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, timp în care salariatul va fi calificat sau nu, acesta va fi încadrat cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

Se aplica si in domeniul constructiilor? Majorarea se aplica la brut sau la net?
Multumesc
Ba da , il majorez pentru ca nu are cim suspendat. Multumesc
Am inteles . Atunci il voi trece in pontaj absent motivat. Deci va fi fara plata. Daca de la 1.11.2023 se majoreaza salariul minim(noi lucram in constructii) inseamna ca nici nu-i pot majora salariul?
Am un salariat de 18 ani care pana in vara a fost elev. LA noi este angajat din 11.09.2023. Are o problema medicala si sigur isi va lua concediu medical. Cum il voi plati, neavand stagiu de cotizare? Multumesc
Buna ziua!
As dori sa stiu daca mama mea a obtinut prin succesiunea de mostenire autoturismul care a fost pe numele talui meu decedat imi poate face mie contract de comodat?
Ce inseamna incheiere finala(dezinvestire)

Admite excepţia necompetenţei materiale funcţionale a Secţiei a II-a Contencios administrativ şi fiscal a Tribunalului Bucureşti. Dispune înaintarea cauzei, spre competentă soluţionare, Secţiei a VIII-a Conflicte de muncă şi asigurări sociale a Tribunalului Bucureşti. Fără cale de atac. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 12.10.2023.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 12.10.2023
Care este numarul minm de angajati care pot fi bagati in somaj tehnic?
Discuție Dreptul muncii
Buna ziua!
Cum se poate proceda in care societatea are un salariat angajat pe functia de sofer. Masina de serviciu intra in service o luna de zile. Societatea nu -i poate da alta masina la schimb si nici nu-l poate repartiza pe alta functie, Care ar fi procedura legala ca sa stea acasa perioada cat masina se afla in service. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Va multumesc
Cel care depune cererea de executare silita poate fi facuta de catre executorul judecatoresc?
SI daca il pun nemotivat cum il platesc?