Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am un salariat de 18 ani care pana in vara a fost ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am un salariat de 18 ani care pana in vara a fost elev. LA noi ...

Am un salariat de 18 ani care pana in vara a fost elev. LA noi este angajat din 11.09.2023. Are o problema medicala si sigur isi va lua concediu medical. Cum il voi plati, neavand stagiu de cotizare? Multumesc
Neavand stagiu de cotizare, nu aveti cum sa-l platiti pentru concediu medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles . Atunci il voi trece in pontaj absent motivat. Deci va fi fara plata. Daca de la 1.11.2023 se majoreaza salariul minim(noi lucram in constructii) inseamna ca nici nu-i pot majora salariul?
De ce sa nu-i majorati salariul ?
Ba da , il majorez pentru ca nu are cim suspendat. Multumesc