avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate lismanumagda1

Activitate lismanumagda1

Autoturismul mai vechi de 30 de ani , supus sechestrului poate fi radiat din circulatie?
Autoturismul nu mai exista fizic și nici un act de proprietate al acestuia.
Testamentul înlocuiește actul de proprietate?
Mulțumesc!
Contract de împrumut si Contract de vanzare drept moștenire.Nu stiu titlu celui de al doilea ,dar la asta se referă.
Un notar, la solicitarea unei persoane a folosit datele mele personale in 8ntocmirea unor înscrisuri, de care eu nu am avut cunoștință.Precizez ca nu cunosc nici pe tert , nici pe notar.Aceasta persoană, pe care eu nu am vazut-o, răvneste la dreptul meu de mostenite asupra unui teren agricol. Intrebarea e urmatoarea: : unde il pot reclama pe notar si pe acest individ?
Se poate renunță la calitatea de împuternicit al unui cont bancar?
Dar la moștenirea contului bancar se poate renunță?
Răspuns la discuția Contract vanzare-cumparare
Se transmite ceva, prin vânzare , prin donație sau printr-o alta modalitate care trebuie specificată expres și fără a genera alte consecințe decât cele scontate.
,,A transmite" indiferent de context nu este sinonim cu ,,a vinde".
Intr-un contract de vanzare-cumparare este corect folosită formularea ,,transmitem(vindem)" în loc de vindem?
Doresc să cumpăr o suprafață de teren de la o familie. Pe actul de proprietate figurează soțul. Cine va semna actul de vanzare -cumparare, ambii soti sau doar soțul?
Mulțumesc!
Se poate construi în regie proprie casa cu mansardă?
Doresc sa sustin examen de promovare pt. Kinetoterapeut principal.
Cum se procedează?
Mulțumesc.