Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicit cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicit cont bancar

Se poate renunță la calitatea de împuternicit al unui cont bancar?
Dar la moștenirea contului bancar se poate renunță?
Sa inteleg ca exista o procură, prin care cineva v-a împuternicit să îi administrati contul.
Dacă persoana respectiva a decedat, mandatul încetează prin deces.
Renuntarea la moștenire este indivizibilă.
Adică priveste tot. Si contul bancar si celelalte bunuri ale defunctului.
Nu se poate renunta doar la cont.
Care va e problema de fapt ?