avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate daniel19777

Activitate daniel19777

Deci bomba de la societatea de administrare.
Pe simplul motiv ca ceilalti locatari au decis sa imparta cheltuielile de incalzire la comun/paușal , Termoservice vrea sa ma puna si pe mine aceeasi oala,
Cu toate ca am verificarile metrologice la zi si totul in regula, au hotarat sa nu le mai ia in calcul si ma puna la paușal pe motiv ca am ramas ultimul din scara care foloseste gigacalorimetru.
Au macar dreptul legal de a ignora contoarele si apometrele?
Si ce pot sa fac? Ce lege sa invoc?
Buna ziua.
am si eu o intrebare. am citit o gramada de materiale pe net si pe site-ul ANAF. si n-am reusit sa gasesc un raspuns simplu si intr-un limbaj normal.
deci, am rascumparat niste unitati de fond la o banca din Romania cu un profit de aproximativ 1000 ron.
am de platit impozit pe profitul asta?
si daca, da cand trebuie sa depun declaratia aceea unica?
Buna ziua, Am si eu o intrebare. Poate ma ajuta cineva.
Am contestat in instanta o decizie a comisiei de evaluare a persoanelor cu handicap ( prin care mi s-a luat pensia de invaliditate de care beneficiam de aproximativ 15 ani sau mai bine) conform legii contenciosului administrativ 554.
Pt ca este primul meu proces si nu am nici o experienta in domeniu si nici bani de avocat, se pare ca am gresit putin paratul. Am trecut la "parat" comisia judeteana in loc de comisia superioara de la bucuresti, cum se pare ca ar fi trebuit.
Acum la "intampinare" au invocat exceptia lipsei calitatii procesuale pasive.
Si din punct de vedere legal au dreptate pe undeva.
Intrebarea mea este: ce raspuns la intampinare ar trebui sa dau eu si cum procedez in continuare?
Pot sa "corectez" paratul sau sa mai adaug un parat?
Sau sa deschid un alt proces?
pt ca in definitiv, eu nu am nimic personal cu nimeni. nu vreau decat sa contest un act administrativ.
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
buna ziua.
sunt o persoana cu handicap. am avut pensie de invaliditate gradul 2 mai mult de 10 ani, cu revizie la 12 luni.
anul acesta fara nici un motiv sau explicatie pertinenta, mi-a fost anulata pensia.
am facut contestatie la comisia superioara si mi-a fost respinsa iarasi fara alta explicatie decat aceea ca nu ma incadrez in grad de handicap conform ordinului din 2007 (prin urmare aceeasi lege pe baza careia am primit pensie pana acum).
la comisie la mine in oras,am fost sfatuit sa fac o contestatie in instanta de contecios administrativ.
dar nu am nici o idee cum se procedeaza, ce acte trebuie sa prezint la tribunal, cum sa formulez cererea etc.
prin urmare, daca ma poate ajuta cineva cu pasii de urmat, asa ca pt prosti cum s-ar zice, pt ca nu am mai fost intr-un tribunal in viata mea, as fi recunoscator si va multumesc din suflet.