avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA4291

Activitate MARIA4291

Cadru didactic in pensie limita de varsta cu reducere varstei standard de pensionare poate sa ramana in educatie si langa pensie sa predea ?
Multumesc
Este vorba despre un barbat care nu a implinit inca varsta standard de pensionare dar avand vechime de munca in grupa I are dreptul sa fie pensionat mai devreme si inca nu doreste sa fie pensionat.
Buna ziua, In cazul unui angajat la o institutie publica care are vechime de munca realizata in grupa I si poate beneficia de reducerea varstei de pensionare , indeplineste toate conditiile de intrare in pensie dar nu doreste, poate sa ramana angajat ? Multumesc
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati unde pot gasi indicatii referitoare la "rol nominal unic", care trebuie utilizat in evidenta impozitelor si taxelor locale? Nu am gasit in Codul fiscal actual si nici in Norma metodologica. Va rog sa ma ajutati. Multumesc
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, pentru Primarii care operator de arhiva efectueaza inscrierea avizelor in AEGRM? Multumesc
Buna ziua, am o intrebare referitoare la executarea silita in cazul persoanelor fizice, se poate initia executare silita prin poprirea conturilor bancare simultan cu poprirea venitului lunar la angajator ? Multumesc
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, in cazul suprafetelor de fond forestier cum se aplica scutirea la impozite locale ? ( lit. w , art.464, Legea 227/2015, pct.75, 76 din HG nr.1/2016).Ocoalele silvice pot solicita aceste scutiri pentru fondurile forestiere certificate aflate in proprietatea lor sau si pentru padurile aflate doar in administrarea lor ? Multumesc
Va mai deranjez, am intrebat de certificat de atestare fiscala eliberat de Serviciul de impozite si taxe, cazierul fiscal ( scris de Dvs) este eliberat de Finante Publice si taxa de eliberare a fost anulat. Multumesc !
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati, in cazul eliberarii certificatelor de atestare fiscale de catre Primarii exista taxa de eliberare ? Conform care lege sau se achita pe baza hotararii consiliului local ?
Multumesc !
Buna ziua, Am o intebare legata de preluarea, comunicarea unui titlu executoriu: daca este preluata de un membru de familia este valabila, se poate considera preluata ? Multumesc.