Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu vechime in grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu vechime in grupa I

Buna ziua, In cazul unui angajat la o institutie publica care are vechime de munca realizata in grupa I si poate beneficia de reducerea varstei de pensionare , indeplineste toate conditiile de intrare in pensie dar nu doreste, poate sa ramana angajat ? Multumesc
Dacă are vârsta standard de pensionare și stagiul de vechime integral, de drept îi încetează contractul de muncă. Dacă persoana este femeie, aceasta poate solicita, cu minim 2 luni înainte de împlinirea vârstei de 63 de ani, continuarea activiății până la vârsta de 65 de ani. După încetarea de drept a contractului persoana poate fi reangajată (cu un alt contract de muncă).
Este vorba despre un barbat care nu a implinit inca varsta standard de pensionare dar avand vechime de munca in grupa I are dreptul sa fie pensionat mai devreme si inca nu doreste sa fie pensionat.
Poate ramane angajat daca angajatorul are nevoie de el..
Poate rămâne până la împlinirea vârstei de 65 de ani.