avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate george201011

Activitate george201011

Salutare! Dacă ești părinte aparținător a unui copil sau doi cu autism retard mental încadrat la handicap grav sau accentuat care necesită însoțitor ce drepturi ai că angajat în sistemul bugetar zile de concediu de odihna in plus sau modificarea programului de lucru!??..este cineva in această situație? Va mulțumesc...
Daca AP e compusa din proprietari necăjiți și datornici președintele de asociație și cei din componenta asociației ar trebui să aibă salarii simbolice de 1 Ron in acest fel numai deranjează pe nimeni iar toți banii strânși sunt folosiți pentru reparații...dar nu se implica nimeni pro bono !!!...cunosc caz în care fără asociație proprietarii nu sunt in stare și de acord sa plătească 15 Ron pe luna pentru o femeie de servici... ba că unu își face singur curat la ușă ba că nu are bani samd.......concluzie!??
buna ziua!locuiesc intr o scara a unui bloc care subsolul plin cu mizerie,datorita tevilor sparte de apa si canalizare! mentionez ca nu avem asociatie de locatari si am fosat la primarie sa ne dea transport pt deseurile din subsol,pt care platim noi curatarea,dar spun ca nu e de competenta lor! in cazul acesta,ce lege se aplica?ce putem face noi ca locatari pt a curati si dezafecta subsolul. va multumesc pt orice raspuns!
Salutare.....ca necunoscător vă întreb și ce și cum se impozeaza acel container....?...avind in vedere că nu poate fi autorizat ca , construcție....va mulțumesc...
Răspuns la discuția Ce drepturi am in curtea mea?
fara urma de rautate si eu sunt alergic si vad ca la vecinul meu cineva si-a instalat vreo 30 de stupi si ma gindesc cum mai pot trece pe acolo...trebuie sa stau cu adrenalina in buzunar ?......oricum cei 5 metri sunt respectati garduri nu si alte restrictii nu.....ce ma opreste pe mine sa ma apuc de ierbicidat?....a ca trebuie sa anunt la primarie dar pe mine ma anuntat cineva ca pot sa mor pe cimp ca prostul...?
Va multumesc pentru raspuns....totusi daca ne hotaram sa vindem acest imobil atit timp cit socrii sunt in viata avind in vedere ca a fost totusi cumparat de noi pe o suma mica (simbolica asi putea spune)....care sunt urmarile dupa moartea socrilor?......va multumesc
Buna ziua ...au trecut 6 ani mergem pe 7 ani de cînd apartamentul vindut de socrii (cu sumele de mai sus) se afla in posesia noastră (soția și eu)...socrii sunt în viață mai poate fi contestat cvc in instanță? Cei care ar putea emite pretenții in instanță cunosc situația cvc-ului între noi și socrii cam tot de 6-7 ani.....va mulțumesc.....

cyan a scris:

Daca nu sunteti dat in judecata de cumnat il puteti vinde dar exista posibilitatea ca ulterior acesta sa solicite in instanta anularea contractului.
Nu veti mai avea drept de proprietate.
Trebuie sa solicite anularea contractului in termen de 3 ani de cand a luat la cunostinta despre vanzare.

sper ca va referiti ca termen de 3 ani la cumpararea apartamentului de catre noi de la socri.....
va multumesc pentru raspuns....
dupa moartea ambilor socri mai pot aparea probleme daca cumnatul depaseste termenul de 3 ani?......si cind sau cum se poate considera legal luarea la cunostiinta de catre cumnat a faptului ca socrii mei mi-au vindut apartamentul?
ok...... si in situatia data daca eu nu sint actionat in judecata pot sa vind apartamentul?....
iar eu ca sot ce drepturi mai am daca fratele sotiei imi contesta contractul de vinzare cumparare........va multumesc