avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate noghi otilia

Activitate noghi otilia

Buna ziua.Soțul meu a avut un accident in urma cu 3ani in care el este vinovatul .Anul acesta sa finalizat procesul a primit pedeapsa cu suspendare și i sa anulat chiar și permisul .Acum avem pe rol procesul ptr asigurare victima cere 25000eplus cheltuielile dr spital .Țin sa precizez ca victima a fost băut in momentul accidentului conducând mașina de firma pe care lucrează și era in ora de serviciu.Întrebarea mea este in cazul in care asiguratorul nu vrea sa plătească ce putem face având in vedere ca după un an ca sa produs accidentul firma de asigurare a dat faliment .
Buna ziua.Sant căsătorită cu soțul de 22de ani dar in ultima perioada sa stricat căsnicia noastră el face scandaluri și ma amenință și eu i-am cerut sa divorțăm ptr ca nu mai rezist cu nervii.Avem un fiu de 20de ani cu care nu are o legătura buna si cu el identic se comporta.Problema este ca noi am platit casa mea părintească dar nu avem hârtii nimic nu este pe numele meu eu am doar certificatul de Moștenitor ce am făcut succesiune după tatăl meu care este decedat .Între timp noi am făcut reînnoiri in casa iar acum el îmi cere banii înapoi.La ce pot sa ma aștept in cazul in care depun divorțul ?
Buna ziua .Ce trebe sa fac in caz ca vreau sa divortez de soțul meu care in ultima perioada a devenit frt nervos face multe scandaluri .Problema este ca noi am platit frății mei din casa mea părintească dar nu avem semnat nici o hârtie pe care ulterior am făcut lucrări de reînnoiri .El acum in cere banii înapoi toată suma întreaga .In cazul in care divorțăm deși el nu vrea ce ar trebui sa fac ptr ca tot ce am realizat in timpul căsniciei am realizat impreuna timp de 22 de ani si avem si un fiu de 20 de ani.La ce ma pot aștepta cu divorțul având in vedere ca nimic nu este pe numele meu.
Buna ziua.In Septembrie 2012fiul meu a parcat neregulamentar și poliția locală in urma unei sesizări a ridicat mașina .Am fost sa ridic mașina și am platit 500 de lei la sediul unde a fost dus.Azi a venit poliția locală la noi ca trebe sa m-a prezint la ei ca nu am platit și amenda care ei au aplicat-o ,dar eu nu știam ca am de platit și o amenda am platit suma de 500lei de unde am ridicat mașina și am plecat acasă.azi mi-au zis ca mai am de plăti 500lei dacă nu îmi rețin permisul.este legal acest lucru?eu am citit și conform unui decret eliberat in 2017politia locală nu mai poate da amenzi ptr parcări neregulamentare.ce m-a sugerați sa fac sa plătesc amenda sau sa fac contestație?
Noi am angajat un avocat dar el zice cât timp soțul nu este chemat la parchet nu putem face nimic.a depus avocatul o cerere ptr ca soțul sași primească înapoi permisu .
Buna seara.in urma cu 2ani soțul meu a avut un accident in care el este vinovatul ptr nepăstrarea distantei .șoferul din cealaltă mașina avea 0,37alcolemie in aer și 0,85in sânge a stat 14zile in spital și medici iau dat un an de recuperare pte ca era lovit la coloana dar Menționez ca avea hernie de disc înaintea accidentului .in momentul de fata soțul meu circula cu dovada dar nu poate circula in afara tari as vrea sa știu ca de doi ani noi nu știm nimic cum sta cazul nimeni nu la contactat pe soțul meu ce va păți șoferul celălat dacă conduce având in vedere ca avea alcool in timpu cât conducea.din păcate soțul lucra ca șofer pe tir in extern și nu mai poate profesa in meseria .chiar nu putem face nimic sa își primească înapoi permisu?
Sotul meu a avut un accident in 14 octombrie in care el este considerat vinovat ptr ca a lovit masina din fata lui.soferul din fata a oprit brusc ptr ca si a dat seama tarziu ca el trebuia sa vireze pe o strada la stanga.el a avut o alcolemie de 0.34.in urma accidentului a avut o fractura la coloana cu care a fost oparat si rupte douua coaste ,a fost internat in spital timp de 2 saptamani.de cand a avut loc accidentul sotul meu nu a fost chemat la audiere nu l cheama nimeni si acum noi nu stimp ce se va intampla in viitor.am contactat si un avocat care se cam mira cum de inca nu se face nimic in privinta accidentului.intrebarea mea este ce este de facut in viitor si cat poate sa traga de timp?soferul celalat ce va pati avand in vedere ca a consumat alcool ?el fiind si in timpu serviciului cu furgonul firmei unde lucra.
Răspuns la discuția Accident rutier .
Cel cu alcoolu in sange este in spital dupa cate am inteles are probleme la coloana.dar in spital s a zis ca problemele cu coloana le a avut deja inaintea accidentului dar acum s a agravat in urma accidentului
Nu stim ce sa facem mai departe.sa mergem la avocat?
Răspuns la discuția Accident rutier .
Cel cu alcoolu in sange este in spital dupa cate am inteles are probleme la coloana.dar in spital s a zis ca problemele cu coloana le a avut deja inaintea accidentului dar acum s a agravat in urma accidentului
Nu stim ce sa facem mai departe.sa mergem la avocat?
Buna seara.Sotul meu cu putin timp in urma a avut un accident de circ.soldat cu 2 victime unul fiind el .Sotul circula in urma unui furgon care brusc sa oprit in fata lui si pe care sotul nu a reusit sal mai evite si la lovit ,in urma ciocniri furgonul a lovit un camion care circula pe sens opus.inca cercetarile nu sau finalizat dar la sotul meu i sa retinut permisul si i sa zis ca el este vinovatul accidentului.in urma analizei sotul meu si soferul camionului nu au consumat alccool dar cel cu furgonul a avut 0.37 in aer nu stim inca cat ia iesit din sange.as vrea sa stiu cum trebuie sa procedam si de ce este sotul meu singurl vinovat de accident?si ce problleme putem avea .